Af yasasında her şeye dikkat edildi! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Af yasasında her şeye dikkat edildi!

Bu haber 06 Nisan 2020 - 13:48 'de eklendi ve 186 kez görüntülendi.

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Av. Emine Yavuz Gözgeç, Komisyon’da görüşülen ve kabul edilen “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” hakkında bilgiler verdi. Milletvekili Gözgeç, “Teklifin hazırlık sürecinde milletimizin hassasiyetleri en üst seviyede dikkate alınarak, istişarelerde bulunarak, infazda adaletin sağlanması hedeflendi” dedi.

Kamuoyunda “af yasası” olarak da bilinen “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşüldü ve kabul edildi.

Temel amaç yeniden suç işlenmesini önlemek

Teklifin görüşülüp kabul edilmesinin ardından değerlendirmelerde bulunan AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Adalet Komisyonu’nda görüşülen ve kabul edilen hakkında bilgiler verdi.

İnfaz sisteminin temel amacının; yeniden suç işlenmesini önlemek ve toplumu suça karşı korumak; hükümlülerin kurallara saygılı ve sorumluluk taşıyan bir yaşam biçimine uyumalarını kolaylaştırmak olduğunu belirten Gözgeç, getirilen teklifte özelikle kadınlar ve çocuklar ile dezavantajlı, yaşlı ve engelliler hakkında hükümler olduğunu söyledi.

Denetimli serbestlik süreleri yeniden belirlendi

Teklifin, toplumun hassasiyetini dikkate alarak hazırlandığını belirten Milletvekili Gözgeç, “Milletçe mücadele ettiğimiz Covit-19 sebebi ile; açık ceza infaz kurumlarında bulunan; denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler; 31 Mayıs 2020 tarihine kadar izinli sayılacak. Bu süre gerektiğinde uzatılabilecek. Toplumun hassasiyeti olan cinsel saldırı suçları, kasten adam öldürme, işkence, terör suçları gibi belirli suçlar hariç olmak üzere; denetimli serbestlik süreleri ve koşulları yeniden belirlenmiştir. 1 yıl olan maktu denetimli serbestlik süresi yerine; verilen ceza ile orantılı bir uygulama getirilmiştir. Koşullu salıverme süresinin 4/5’ ini infaz kurumunda geçiren hükümlü; 1/5’ini denetimli serbestlik olarak infaz edecektir. Mevcut düzenlemede 2/3 olan ‘koşullu salıverilme’ oranı, yine belirli suçlar hariç olmak üzere, kural olarak yarıya indirilmektedir” diye konuştu.

Bazı suçların üst sınırları artırıldı

İnfazın her aşamasında hükümlülerin hal, tutum ve davranışlarını değerlendirecek olan; idare ve gözlem kurumlarında; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği uzmanların da bulunacak olması durumunun önem arz ettiğinin altını çizen Emine Yavuz Gözgeç; “Ayrıca bazı suçlarla daha etkin mücadele ve caydırıcılığın sağlanması için; tefecilik ve canavarca hislerle adam öldürme suçlarının hapis cezalarının alt ve üst sınırları arttırılmıştır” ifadelerini kullandı.

Teklifte özel infaz usullerinin kapsamının da genişletildiğini dikkat çeken Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç; cezanın konutta infazı, geceleyin infaz, hafta sonu infaz olanaklarında kadın, çocuk ve yaşlılar için lehe düzenlemeler getirildiğini sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.