Namazlarınızı evlerinizde kılın! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Namazlarınızı evlerinizde kılın!

Türk Diyanet Vakıf-Sen Karacabey Temsilcisi Şakir Gül; “Bazı grup ve kişilerin özellikle belirli camilere girerek, din görevlilerinin gözlerinin içine baka baka, yapılan ikaz ve uyarılara aldırmadan cemaat yaparak namaz kılmaları doğru değildir”

Bu haber 19 Mart 2020 - 14:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Karacabey Temsilcisi Şakir Gül, vakit namazları ve cuma namazı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Karacabey Temsilcisi Şakir Gül yaptığı açıklamada, “Dünya gündeminin merkezine oturan koronavirüs (Covit-19) her alanımızı etkilemeye devam ediyor. Bizler insan olarak, her türlü tedbirimizi almak zorundayız. Takdir yüce Allah’ındır. Dini hayatımızı ilgilendiren toplu ibadetlerimizde de devletimizin camilerde cemaatle kılınan vakit namazları ve cuma namazına ara verme tedbir kararı aldığı malumlarınızdır. Bu tedbirin, karşılaştığımız salgın hastalık riski sona erinceye kadar devam edeceği bildirilmiştir.

Devletimizin bu kararını hiçe sayarak, bir kısım camilerde belirli grupların cemaatle namaz kıldığı, hatta daha da ileri giderek cuma namazı kılacakları ve hutbe okuyacakları söylentileri dolaşmaktadır.

Bu itibarla; vatandaşlarımızın açıklanan bu kurallara, milletimizin sağlığı ve menfaati için uymalarını ve din görevlilerimize bu konuda yardımcı olmalarını özellikle istirham ediyorum. Bazı grup ve kişilerin özellikle belirli camilere girerek, din görevlilerinin gözlerinin içine baka baka, yapılan ikaz ve uyarılara aldırmadan cemaat yaparak namaz kılmaları doğru değildir.

Buradan herkesi uyarıyoruz; devletimiz bir karar almıştır. Vatandaş olarak bu kararlara uyma mecburiyetimiz vardır. Yani devlete itaat hem dini ve hem de milli görevimizdir. Sağlığımızı korumak dinimizin emridir. Eğer Devletimizin aldığı tedbirlere uymazsak, yarın Allah muhafaza hastanelerimizde tedavi olmak için bir yatak bile bulamayız.

Karacabeyli hemşerilerimizin, devletimizin almış olduğu her türlü karara uyacaklarına, provokatif hareketlere itibar etmeyeceklerine ve Din Görevlilerimize bu konuda yardımcı olacaklarına inancımız tamdır. Bu nedenlerden dolayı Karacabey halkından beklentimiz salgın hastalık bitene kadar namazlarını evlerinde kılmaları ve devletimiz tarafından alınan kararlara uymalarıdır. Kurallara uymayanlara da vatandaşlarımızın elbette tepkisi olacaktır. Unutmayalım ki bu kararı alan idarecilerimiz de en az bizim kadar bu duruma üzülüyorlardır. Başta kendimiz olmak üzere, insanların sağlıklarını tehlikeye atmayalım.

Bilindiği üzere ibadetlerde; sıhhat ve eda şatları vardır. Bir ibadetin eda edilmesinin farz olabilmesi için, o ibadetin yapılmasının şartları oluşması gerekir. Bu husus cuma namazı için de geçerlidir. Bir kişinin cuma namazını eda etmiş olması için devlet tarafından görevlendirilmiş bir resmi görevli (imam hatip) tarafından okunan hutbeyi dinlemesi ve namazı kıldırılması gerekir.

Ancak bu iki farzı yerine getirmesi için ibadetin öncesinde bulunması gereken şartlar vardır. Buna Fıkıh terimiyle sıhhat şartları denir. Cuma namazının sıhhatinin şartlarından biriside sağlıktır.

a) Kişinin Cuma kılınacak Camiye gidebilecek kadar sağlığının yerinde olması.

b) Kendisi gidemiyorsa birisinin yardımıyla gidebilecek durumda olması.

c) Toplum genelinde bulaşıcı salgın hastalık tehlikesinin bulunmaması gibi içeriğe sahiptir.

Bu şartlar yerine gelmemişse, kişiler bu şartları taşımıyorsa o kişi veya kişilere cuma namazı farz değildir. Cuma namazını çeşitli sebeplerden dolayı kılamayan bir kişinin öğle namazı kılması zorunludur.

Öğle namazı için, cuma namazı için geçerli olan şartlardan bazısı geçerli değildir. Yani cemaat olma şartı olmadığından o kişi öğle namazını evinde kılabilir. Bu durumlar dolayısıyla cuma namazı kılamayan bir kişiyi Cenab’ı Allah cuma namazı kılmadığından dolayı mesul tutmayacaktır. Örneğin sıhhat şartlarından biri de hür olmaktır. Esir olan da cuma namazına gidemeyeceği için cuma namazı kılamadığı için mesul olmadığı gibi.

Gelelim ‘Diyanet İşleri başkanlığının vakit namazları ve cuma namazını iptal etme yetkisi var mı?’ sorusuna. Cuma namazını iptal eden Diyanet İşleri Başkanlığı değil, Allah ve Rasul’ü tarafından beyan edilen şartlardır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve İslam Alimlerinin fetvaları Allah ve Rasulü’nün koyduğu hükümler çerçevesinde uygulama yapmaktır. Bu işin dinî boyutudur. Bir İbadeti hiçbir kişi veya kurum iptal de edemez ihdas da edemez.

Bu çerçevede Diyanet İşleri Başkanlığı, Allah ve Rasulü tarafından konulan hükümlere dayanarak gerekeni yapar. Şu anda da tüm dünyayı şu veya bu şekilde ortaya çıkan bir öldürücü virüs tehdit etmekte ve ülkemizde de çok az sayıda da olsa bu virüsün bulaştığı vatandaşlarımız bulunmaktadır. Önlem alınmaması halinde ise yayılma riski yüksektir.

Bu durumda yukarıdaki ‘c’ bendi hükümlerine dayanarak Diyanet İşleri Başkanlığımızda tedbir kararları çerçevesinde bu tehlike geçene kadar vakit namazlarının cemaatle kılınması ve cuma namazının askıya alındığını ilan etmiştir.

Resmi açıdan ise Diyanet İşleri Başkanlığı 633 sayılı Kanun ile kendisine verilen yetkilerden biri olan ‘İbadet Yerlerini Yönetme’ yetkisine dayanarak bu yetkisini İslâm’ın verdiği yetki ile birlikte kullanmış ve camilerde salgın hastalığa karşı önlem almıştır. Kaldı ki Camiler kapatılmamış, ‘kalabalık ortamın riski’ dikkate alınarak cemaatle namaza tedbir getirmiştir.

Sonuç olarak; 85 milyon insanımızın vebal altında kalmasına, günaha girmesine neden olabilecek hiçbir uygulama Diyanet İşleri Başkanlığı’nın üstlenebileceği bir vebal değildir. Yani Diyanet İşleri Başkanlığı almış olduğu bu kararı her yönüyle islami ve resmi dayanaklara istinaden yürürlüğe koymuştur. Tüm vatandaşlarımız bu hususta müsterih olmalıdırlar.

Yüce Allah’tan bütün hastalıklardan, bela ve musibetlerden, ülkemizi, milletimizi, İslam alemini ve bütün insanlığı korumasını niyaz ediyorum.  Bu vesileyle başta Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere, bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.