Karacabey kodluyor! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Karacabey kodluyor!

Bu haber 10 Mart 2020 - 13:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey’de düzenlenen Temel Kodlama ve Teknoloji Kullanım Kursu ile Oyun Temelli Blok Kodlama Kursları tamamlandı.

Fatih Projesi Eğitmeni Dilek Can tarafından, Karacabey Ulviye Matlı Fen Lisesi’nde 17-21 Şubat 2020 tarihleri arasında Temel Kodlama ve Teknoloji Kullanım Kursu ve 2-6 Mart 2020 tarihleri arasında da Oyun Temelli Blok Kodlama Kursu verildi.

Temel Kodlama Kursuna katılan öğretmenler, kodlamanın önemini, kodlamanın temeli olan algoritma yapısını, döngü ve değişken kavramlarını öğrenip, tospaa,code.org, runmarco ve toxicode gibi web siteleri sayesinde bu kavramlarını pratik etme imkanı buldu. Quiver içerikleriyle de 2 boyutlu resimleri 3 boyutlu modellere dönüştüren öğretmenler, Scrath JR programıyla da kendi algoritmalarını oluşturdular.

Oyun Temelli Blok Kodlama Kursuna katılan öğretmenler ise, Scratch Programını, hareket, görünüm, kontrol, algılama, operatörler, değişkenler bloklarını kullanmayı, oyunlarına ses dosyası eklemeyi, istedikleri görseli eklemeyi, olaylar bloğu içindeki tetikleyicileri kullanmayı öğrendiler. Scratch programı sayesinde kendi oyunlarını hazırlamayı öğrenen öğretmenler, Microsoft’un Kodu Game Lab programı sayesinde 3B boyutlu ortamda, 3B karakterler kullanılarak oyun tasarlamayı, kendi oyun dünyalarını yaratmayı ve oyunlarına 3B karakterler eklemeyi ve bu karakterleri programlamayı öğrendiler.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin de, “Çağımızın gerekleri, ülkemizin tam bağımsız ve teknoloji üretiminde de lider ülke olabilmesi için bilgisayar okur yazarlığının yanında analitik düşünmeyi arttıran algoritma ve kodlama eğitimini çok önemsiyoruz. Bu sebeple ilçemiz genelinde Kara<>KOD (Karacabey Kodluyor) etkinlikleri artarak devam edecektir. Başta kurs eğitmenimiz olmak üzere kodlama kurslarına katılan tüm öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Aldıkları bu eğitimlerle öğrencilerimize bu alanda ufuk açacaklarına inanıyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.