133 milyon lira burada çürüyor « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

133 milyon lira burada çürüyor

Bu haber 23 Şubat 2020 - 18:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, AK Parti döneminde başlatılıp yarım bırakıldığını iddia ettiği yatırımları yerinde incelemeye devam ediyor. Karaca, yanlış kararlar zinciri halinde başlanıp yarım kaldığını söylediği Terminal-Kent Meydanı T2 raylı sistem hattında CHP’li meclis üyeleriyle birlikte incelemelerde bulundu. AS Merkez önünden başladığı inceleme gezisini, Kent Meydanı’ndaki basın açıklamasıyla tamamlayan Karaca, yol boyunca konuştuğu esnafın şikayetlerini de dinleyip, bu hattın inşaatının bir an önce bitirilmesi gerektiğini söyledi.

Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Büyükşehir ve ilçe Belediye Meclis Üyeleri, ilçe başkanlarıyla birlikte Terminal-Kent Meydanı arasında yapımı yarım kalan T2 raylı sistem hattında incelemelerde bulunan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, yol boyunca esnafın görüşlerini aldı.

Yürüyüşünü tamamlayan heyeti Kent Meydanı’nda alkışlarla karşılayanlar arasında ise Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, İl Gençlik ve İl Kadın Kolları üyeleri ve çok sayıda partili vardı.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Yine meydanlardayız yine alanlardayız. Bursa’nın o kadar çok sorunu var ki, herhalde görev süremizde 2 yıl muhtemelen sokakta geçecek. Her gün yeni bir yarım kalmış proje karşımıza çıkıyor. Bunları Bursa kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

8.5 kilometrelik T2 hattı için Terminal yakınlarından başlattığı yürüyüşü Kent Meydanı’nda noktalayan Karaca, “Bu proje baştan itibaren yanlış. Yol boyunca Yalova Yolu’ndaki esnafla da tek tek görüştük. Bir tane esnaf bile bu projeden memnun değil. Yerin altından geçmesi gerekiyordu. Dünya birleşirken AK Partili Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa’yı ikiye böldü. Bursa’nın kadim mahalleleri ikiye ayrıldı. Esnaf yolun karşı tarafındaki başka bir esnaftan ihtiyacını almak için saatlerce yürümek zorunda kalıyor” şeklinde konuştu.

Güzergah yanlış, proje yanlış

Karaca şunları söyledi: “Proje 2015 yılında ihale edildiğinde 133 milyon liraydı. Bu paranın tamamı bitti. İnşaat kısmının yüzde 80’i bitti ancak mekanik kısmına dokunulmadı. Bir 130 milyona daha ihtiyaç var. Biz diyoruz ki bu projeyi sökün ki bu saatten sonra olmaz, o halde tamamlayın. Güzergâh yanlış, proje yanlış. Burada Terminal’e yapılacak hattın günlük yolcu taşıma kapasitesi 5.000-7.000 arası. Bu hattın uzun ömürlü olması için DOSAB’dan Demirtaş’a kadar uzaması gerekiyor. 150 bin kişinin yaşadığı lokasyona ulaştırmazsanız günlük taşıma kapasiteniz 5.000-7.000 ile sınırlı kalacaktır. Hattın, T1 hattına ve metroya entegre edilmesi gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama olmaz. Dünyadaki sistem budur ama bizim yöneticilerimiz rüyalarıyla proje ürettiği için, bilimsellikten uzak, gördükleri rüyalarla proje geliştirdikleri için böyle tablolarla karşı karşıya kalıyoruz. Burada çürüyen Bursa’nın 133 milyonu. Üstüne bir o kadar daha para harcanacak. Projenin bitiş tarihi 25 Haziran 2018 idi. Şu an 2020 yılındayız”

T2 projesinin tıpkı ölümsüz aşklara benzediğinin altını çizen Karaca, “Aşkımız T2 gibi olsun, asla bitmesin” sözünü hatırlatarak, “Bu hattın ne zaman biteceği, ihaleye çıkacağı belli değil. Biz 2 yıldır her ortamda görüşlerimizi dile getirdik. Bu kez de hat boyunca yürüyerek vatandaşların görüşlerini dinledik. Örgütümüzü de çağırmadık. Sınırlı sayıda kişiyle rayların üzerinde incelemelerde bulunacaktık. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş bir gün önce belediyeden bir görevli eşliğinde hat üzerinde inceleme yapabileceğimiz söylemişken dün gece itibarıyla hatların girişleri kapatılmış. Hatlara inmemize izin vermediler ama biz de halkın içinden yürüdük. Hatları kapatabilirsin ama bizim halkın içinden yürümememizi engelleyemezsin. Biz halkın içindeyiz. Bu sorunların çözümü için de her noktada olacağız. 2 yıl boyunca bütün eksiklerini dile getireceğiz” şeklinde konuştu.

Bursa proje çöplüğüne dönüştü

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise, Bursa’nın AK Parti iktidarı döneminde proje çöplüğüne dönüştüğünü vurguladı. Kayışoğlu, “Timsah Arena bitmiş değil. Hızlı tren aynı şekilde. Bursa’nın milyonları oralarda yatıyor. Hiçbir proje zamanında bitmiyor. Bursa’yı da Türkiye’yi de yönetemedikleri çok net gözüküyor. Bizler, yurttaşlarımızın vergilerine sahip çıkıyoruz” dedi.

Kaynaklar çarçur ediliyor

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ise, Bursa’nın, Bursalıların kaynaklarının, tüyü bitmemiş yetim hakkının bilimden uzak projelerle çarçur edildiğini vurguladığı konuşmasını, “Umarım bundan sonra da bilim insanlarını, akademik odaları ve muhalefeti de dinlerler, ki bu paralar çöpe gitmez” temennisiyle tamamladı.