Bu hastaneler Şehir Hastanesi için mi kapatıldı? « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bu hastaneler Şehir Hastanesi için mi kapatıldı?

Bu haber 20 Şubat 2020 - 9:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Siyaseti, muhalefeti sokakta yapacağım” sloganıyla delegelerden yetki alıp Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanı seçilen İsmet Karaca, aktif muhalefet örnekleri sergilemeye başladı. İl Başkanı olarak ilk ziyaretini partisine en az oy çıkan Büyükorhan ilçesine yaparak esnaf ve vatandaşlarla görüşen İsmet Karaca, Bursa halkının sağlık hizmetlerine erişiminde yaşanan sorunları gündeme getirmek üzere, ödeneği kesilip inşaatı yarım bırakılan Acemler’deki Bursa Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.

Karaca’ya, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular, Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke, İl Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Can Yılmaz, İl Kadın Kolları Başkanı Vildan Özkula ve çok sayıda partili de eşlik etti.

3 hastane kapatıldı

Bursa Devlet Hastanesi, Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevi’nin kapatılarak Bursa Şehir Hastanesi’ne taşındığını hatırlatan CHP İl Başkanı İsmet Karaca, ayrıca Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi’nin de kadrosunun yarısından fazlası Bursa Şehir Hastanesi’nde görevlendirildiği için kapasitesinin sadece üçte biri düzeyinde hizmet verebildiğinin altını çizerek şu görüşlere yer verdi:

“1355 yataklı Bursa Şehir Hastanesi açılırken, Bursa’da mevcut yaklaşık 1000 kamu hastanesi yatağı kapatılmış bulunuyor. Muradiye’deki Devlet Hastanesi’nin acil servisi, yoğun bakımları ve hasta odaları için halktan milyonlarca lira bağış toplanmıştı. Bağışlarla yenilenen hastane kapatıldı, kaderine terk edildi. Muradiye Devlet Hastanesi’nin 250 yataklı bir hastane olarak yeniden açılacağı söylenmekteyse de bugüne kadar hiçbir somut adım atılabilmiş değil. Acemler’de yeni yapılan Bursa Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi inşaatı, Celal Sönmez ailesi tarafından bağışın tümü peşin ödenmiş olmasına rağmen durdu. Günlük 15 bin hastaya hizmet vermesi planlanan hastane; Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi, Zübeyde Hanım Doğum Evi ve Çekirge Devlet Hastanesi’ni bünyesinde barındıracaktı. Bu hastanede inşaat kaba inşaat aşamasında bulunuyor. Proje tutarı 225 milyon TL olan ve 2020 yılında açılması planlanan Yıldırım’daki eski Tıp Fakültesi arsasına yapılacak olan 600 yataklı Devlet Hastanesinin ise ödeneksizlikten henüz inşaatına bile başlanmadı”

Karaca, “İnanılmaz maliyetlerle açılan ve işletilen Şehir Hastanesi’ni ayakta tutmak için mi 3 hastane kapatıldı, yeni yapılmakta olan hastane binaları bu yüzden mi yarım bırakıldı?” diye sordu.

Bir yıllık kirayla binaları yapmak mümkündü

Başkan Karaca, yapımı bitirilmeyen bu iki hastanenin toplam yatak sayısının Bursa Şehir Hastanesi yatak sayısı ile aynı olduğuna işaret ederek, “Bu iki hastanenin topyekün yapımı için toplam olarak 596 milyon TL ödenmesi söz konusuyken, Bursa Şehir Hastanesi’ne sadece 1 yılda 400 milyon TL’nin üzerinde kira ödeneceği konuşuluyor. Şehir Hastanesi’nin sadece bir buçuk yıllık kirasıyla bu iki hastanenin tamamını yaptırmak mümkünken, önümüzdeki 25 yılı da borçlandırarak, döviz ve enflasyona endeksli, kat kat fazla kira ödenmesi kabul edilebilir mi? Bu hangi vicdana, hangi devlet anlayışına sığar?” diye sordu.

CHP Bursa İl Başkanından çözüm önerileri

İsmet Karaca, Muradiye’deki Devlet Hastanesi’nin en kısa sürede yeniden açılmasını talep ettiği konuşmasında, Bursa’da yaşanan sağlık hizmetlerine erişim sorunlarının ortadan kalkması için de şu önerilerini dile getirdi;

“Kapatılan diğer iki hastanenin (Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevi) arsaları, kamu yararı gözetecek biçimde sağlık tesisi olarak bina yapılmak üzere planlanmalıdır. Kapatılan hastanelerdeki tıbbi malzemeler ve donanım kullanılmalı ve israf önlenmelidir. Acemler’deki 750 yataklı Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin ve Yıldırım’daki 600 yataklı Devlet Hastanesinin inşaatları ivedilikle bitirilmeli bir an önce bu iki hastane de bir an önce hizmete açılmalıdır. Bursa Şehir Hastanesi kamulaştırılmalı; şirketlerin yönetiminden alınarak 3.basamak devlet hastanesi olarak hizmet sunmalıdır”