Ekonomi büyüme sürecine girdi « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Ekonomi büyüme sürecine girdi

Bu haber 14 Şubat 2020 - 11:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TÜİK tarafından açıklanan 2019 yılı Aralık ayına ilişkin sanayi üretim endeksinin beklentilerin 2 puan üzerinde yüzde 8,6 artışla çıkması, piyasalarda memnuniyet yarattı. İş dünyası temsilcileri yaptığı değerlendirmelerde, ekonominin toparlanma sürecinin ardından yeniden büyüme trendine girdiğini belirtti.

İş dünyası, imalat sanayi sektör endeksinin de geçen yılın aynı ayına göre 9,1 artışla gerçekleşmesinin ise sanayide çarkların döndüğünün göstergesi olduğuna dikkat çekti.

Bursa iş dünyasının görüşleri şu şekilde:

BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan:

Ekonomi toparlanmasını sürdürüyor. 2019 yılının üçüncü çeyreğindeki küçük de olsa büyüme bizleri 2020 için umutlandırmıştı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, sanayi üretimi aylık bazda 1,9 arttı. Türkiye genelinde sanayi üretimi, Aralık ayında ise yıllık bazda yüzde 8,6 yükseldi. Bunun 2020’deki ekonomik büyüme için öncü bir gösterge olduğunu söyleyebiliriz. Üretimle ve ihracatla büyümenin daha kalıcı bir büyüme olduğundan hareketle, iş dünyasında çarkların dönmesi hepimiz için sevindirici bir durum.

BEKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yıldız:

TÜİK’in açıkladığı sanayi üretim endeksi sonuçları, Türkiye’nin yaşanan ekonomik sıkıntıları artık geride bıraktığını ve hedeflerine emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor. Beklenenin 2 puan üzerinde 8,6 puanlık artış, üreterek büyüyen Türkiye’nin önemli bir göstergesi. 2020 yılında da daha çok üreterek, ihracat yaparak aynı çizgide ilerleyeceğimize inancımız tam. Biz de BEKSİAD olarak her zaman ülke ekonomisine değer katmak için çalışmaya devam edeceğiz.

GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya:

2019 yılının son çeyreğinde yükselişe geçen sanayi üretimi, TÜİK’in de açıkladığı veriler çerçevesinde, beklentilerin üzerinde 8,6 puan olarak gerçekleşti. Bu durum sanayicilerimiz ve ekonomimiz açısından oldukça sevindirici bir sonuç. Ülkemizin üreterek, ileri teknoloji ürünleriyle büyümesini arzuluyor ve bunu her platformda dile getiriyoruz. Bu performansı kalıcı hale getirerek ve üretim odaklı gelişmeyi sürdürerek yeniden ekonomik büyümeyi yakalayacağımızı; ayrıca üretimin artmasıyla ülkemiz için kronik hale gelen işsizlik sorununa büyük ölçüde çözüm olacağı düşüncesinin yerleşmesine de yardımcı olacağını düşünüyoruz.

MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Alpay:

Ekonomistlerin ve kamuoyunun 2020 beklentisi olumlu yöndeydi. Şu anda hükümetimizin öngördüğü yüzde 5’lik büyüme rahatlıkla yakalayacak ve hatta bu rakamın üzerine çıkılacak bir pozisyonda olduğumuzu düşünüyorum. TÜİK’in açıkladığı sanayi üretim endeksi de bunu teyit eden çok önemli bir gösterge. Umarım üretimdeki bu artış ihracata da olumlu bir şekilde yansır. Böylelikle 2019’daki durağan seyrimiz, 2020’de güçlü bir büyümeye döner ve ülkemizde bir ekonomik refah olur.

TÜGİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy Tabaklar:

Sanayi üretim endeksinin Aralık ayında, beklentilerin üzerinde 8,6 puanlık bir artış göstermesi, durağan geçen 2019 sonrası iş dünyasına moral oldu. 2018’in ikinci yarısındaki kur şokundan 2019 son çeyreğine kadar devam eden ekonomideki durağanlığın kaybolmaya ve yavaş yavaş toparlanma sinyallerinin belirginleşmeye başladığını görüyoruz. Katma değerli üretim, ihracat ve inovasyonu odağımıza alarak büyümeyi sürdürmek, ekonomik performansımızı da arttıracaktır.

TÜMSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Şerbetçioğlu:

TÜİK verilerine göre, sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 8,6; aylık bazda da 1,9 artması, ekonominin toparlanma evresine geçtiğinin en önemli kanıtıdır. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın da “Bu performansı kalıcı hale getirmeye, üretim öncülüğünde büyümeye odaklandık” ifadesi 2020 ve gelecek yıllar adına doğru yolda olduğumuzu gösteriyor ve bizleri umutlandırıyor. Özellikle küresel ticaret savaşlarının yoğun olduğu bu dönemde bile üretim çarklarının dönmeye devam etmesi, ekonomik büyümenin pozitif seyreden eski performansını yakalayacağının işareti.