İHH Arama Kurtarma ekibi Elazığ’dan döndü « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

İHH Arama Kurtarma ekibi Elazığ’dan döndü

Bu haber 12 Şubat 2020 - 12:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İHH Karacabey Temsilciliği’ne bağlı Arama Kurtarma ekibinden Süleyman Gündüz, Kerim Tozlu, Yüksel Subaşı ve Kerim Gündüz, geçtiğimiz Pazartesi günü AFAD’tan gelen istek üzerine Bursa ekibi ile birlikte AKOM’dan deprem bölgesi Elazığ’a hareket etti.

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından, İHH Bursa Arama Kurtarma ekibi ile AFAD’ın çağrısı üzerine deprem bölgesine giden İHH Karacabey Temsilciliği’ne bağlı Arama Kurtarma ekibinden Süleyman Gündüz, Kerim Tozlu, Yüksel Subaşı ve Kerim Gündüz, bölgede katıldıkları çalışmaların ardından ilçeye döndü.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Arama Kurtarma ekibi üyeleri, “İHH Bursa Arama Kurtarma ekibi ile AFAD’ın çağrısı üzerine deprem bölgesine hareket ettik. Elazığ a ulaştığımızda AFAD’ın koordinesinde ekibimize görev dağılımı yapıldı. Bir kısmımız depoda, bir kısmımız gezici aş evi ile yemek dağıtımında, bir kısmımızda ihtiyaç sahiplerine çadır kurma işiyle görevlendirildi. Depolara girdiğimizde Türkiye’nin her yerinden gelmiş yardım malzemelerini görünce duygulandık. İhtiyaç halinde nasıl kenetlenildiğini, nasıl birlik olunduğunu gördük. Aşevimizde yemek dağıtımlarına yardımcı olduk. İhtiyaç sahiplerine çadır kurduk. Halı, battaniye, soba dağıtımı yaptık. Gönüllülük esası ile gittiğimiz deprem bölgesinden gerekli dersleri alarak döndük. Ülkemiz deprem kuşağında olduğundan, depremlere her an hazırlıklı olmalıyız. Deprem bölgesinde birlikte görev aldığımız tüm arkadaşlarımızdan Allah razı olsun” şeklinde konuştular.

İHH Karacabey Temsilcisi Hüseyin Kahraman da yaptığı açıklamada şunları dile getirdi; “İHH’nın Elazığ merkezde deprem gününün ertesinde kurduğu aşevleri ki, birisi Elazığ Kültür Parkında, ikincisi Elazığ Fuarında. Her gün üç öğün yemek vermekte. Yaklaşık 3000 kişilik yemek çıkarmaktadır ve halen devam etmektedir. Bir gün çorba, bir gün kahvaltı olarak devam eden aşevi, öğlen ve akşam yemeklerinde mutlaka etli yemek vermektedir.

İHH’nın aşevine her gün 1800 kg dana parça et ve 600 kg dana kıyma gelmektedir. Elazığ merkezden gelen basın mensupları ve resmi görevlilerde zaman zaman misafir olup yemek yemektedir. Yemekler  son derece beğenilmiş ve takdir görmüştür. İHH ekipleri şehir merkezine araçları ile göreve gittiklerinde araçların önü vatandaşlarca çevrilip tebrik ve takdir edilmektedir. Halka hizmet, hakka hizmet anlayışı ile çalışan gönüllü ekiplerimiz, ‘iyilik her zaman her yerde’ sloganıyla ‘yola devam, dosta selam’ anlayışı ile devam etmektedir”