Bu uygulamayla dişlerinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bu uygulamayla dişlerinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz

Bu haber 10 Şubat 2020 - 15:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Apikal rezeksiyonun diş kökünde oluşan lezyonun kazınarak kaldırılması olduğunu belirten Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Osman Çetin, apikal rezeksiyon yapılan dişin uzun yıllar kullanılabileceğini söyledi.

“Dişler çürüdüğü takdirde kanal tedavisi yapıyoruz ama sonrasında bazen kökün ucunda lezyon dediğimiz dokular oluşabiliyor” diyen Çetin, “Kanal tedavisi çok başarılı ama bu lezyonları kanal tedavisi ile tamamen boşaltmak mümkün olmuyor” dedi. Kökünde lezyon oluşan dişi de çekmek istemediklerini kaydeden Çetin, “Bu durumda dişin iç kısmından değil de dişin direkt kökünden küçük bir çizik yaparak o bölgede dişin köküne ulaşıp o lezyonu ortadan kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı.

15 dakika süren bir tedavi

Apikal rezeksiyon sonrasında hastaların uzun yıllar kendi dişini kullanmaya devam edebileceklerini söyleyen Çetin, “Yaklaşık 15 dakika süren apikal rezeksiyon tedavisi sonrasında kanal tedavisi yapılan dişin ucunu da kapatıyoruz ki tekrardan o bölgeden aşağı bölgeye dişin köküne enfeksiyon gitmesin” dedi.

‘Önceden dişin kökünde iltihap var ve kanal tedavisi ile geçmiyorsa dişi çekelim’ gibi bir anlayışın olduğuna değinen Çetin, apikal rezeksiyon ile kötü dokunun yani lezyonun kazınıp kaldırılarak dişin uzun yıllar kullanılmasının sağlandığını ifade etti. Çetin, apikal rezeksiyonun sonuçlarının çok başarılı olduğunu da sözlerine ekledi.