Bu ikili kanser dostu! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bu ikili kanser dostu!

Bu haber 09 Şubat 2020 - 2:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Baş-boyun kanserleri, tüm vücut kanserlerinin yüzde 9’unu, ölümlerin ise yüzde 4’ünü oluşturuyor. Uzmanlar, bu bölgedeki kanser türlerinde ise en çok gırtlak ve akciğer kanserinin görüldüğüne dikkat çekiyor.

Baş-boyun kanserlerinin oluşumunda en önemli etkenin sigara olduğuna dikkat çeken Doruk Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Gökhan Aktürk, sigara ile birlikte alkol de kullanılırsa kanser gelişme riskinin önemli oranda artacağına işaret etti.

Sigara içme süresinin, günlük içilen sigara sayısının da kanser oluşumunda etkili olduğunu ifade eden Op. Dr. Aktürk, “Sigara ve alkolün birlikte kullanımı, yalnız başına sigara veya alkole göre kanser riskini yüzde 75 artırır” dedi.

Sigara dumanının, 4 binden fazla farmokolojik olarak aktif ve kanser yapıcı bileşik içeren bir karışım olduğunu kaydeden Op. Dr. Gökhan Aktürk, “Poliaromatik hidrokarbonlar, heterosiklik hidrokarbonlar, N-nitrozaminler, aromatik aminler, aldehitler, uçucu karsinojenler, inorganik bileşikler ve radyoaktif elementler dahil 43 adet karsinojenik madde sigara dumanında tanımlanmıştır. Bu maddeler kanser oluşumunda DNA’ya bağlanarak onu hasara uğratırlar ve hücrelerde kontrolsüz çoğalma başlar” diye konuştu.

Hastaların yüzde 70’i 20 yıldır sigara içiyor

Op. Dr. Gökhan Aktürk, baş-boyun bölgesi kanserleri olan hastalarda yapılan tetkiklerde, bu hastaların yüzde 70’lik diliminin, 20 yılın üzerinde sigara kullandığının tespit edildiğini ve yine aynı çalışmada hastaların yüzde 10’luk kısmın da 10 yılın üzerinde sigara içtiğinin saptandığını dile getirdi.

Op. Dr. Aktürk, baş-boyun kanserindeki belirtiler ve bu hastalığın tedavisi hakkında şunları söyledi: “Baş boyun bölgesi kanserlerinde belirtiler cilt, dudak, ağız içerisi gibi görünen kısımlarda uzun süre iyileşmeyen yara, burunda tıkanıklık, kanama, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, boğaz ağrısı, ağızdan kan gelmesidir. Bunlar kanserin bulunduğu bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Baş-boyun bölgesi kanserlerinin tanısı, fizik muayene, endoskopik muayene, CT, MRI ve kesin tanı biyopsi ile konur. Tedavi cerrahi ve cerrahi sonrası gerektiği dönemlerde kemoterapi ve radyoterapidir. Görüldüğü gibi sigara ile kanser arasında pozitif bir ilişki vardır. Sigara, özellikle alkol ile birlikte kullanıldığında kansere yakalanma riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Bugün sigara ile alkol kullanma alışkanlığı insanımızın sağlığını sürekli tehdit etmektedir. Sigara gibi zararlı alışkanlıkların mutlaka bırakılması gerekmektedir”