Karacabey tehdit altında! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Karacabey tehdit altında!

Bursa’da yıllardan beri kaçak yapılaşmaya karşı yeterli denetim yapılmadığını vurgulayan İMO Başkanı Mehmet Albayrak, “Bursa’da yer alan yapı stoğunun büyük bölümü kaçak, yüzde 80’i hile hisseli parsel üzerine oturmuş durumda. Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovaları aynı tehditle karşı karşıya” dedi.

Bu haber 06 Şubat 2020 - 15:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Elazığ ve Malatya’da ağır hasara ve can kayıplarına yol açan depremin ardından bölgede Bursa Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Adem Doğangün, Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Sami Döven, Bursa Teknik Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Melih Sürmeli ve İMO Yönetim Kurulu Üyesi Burak Alp Özbek tarafından gerçekleştirilen teknik incelemenin ardından hazırlanan raporu kamuoyu ile paylaştı.

Sorun yapılarda

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğündeki depremde 41 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Albayrak,”İçinde yaşadığımız yapılar depreme dayanıksız olduğundan dolayı, deprem felaket olarak adlandırılıyor, bizim asıl tartışmamız gereken, mühendislik hizmeti almamış, güvensiz, kaçak yapılarımızı, nasıl güvenli hale getiririz olmalı” dedi.

Neler yapmalıyız?

Öncelikli olarak, deprem öncesinde, güvenli binalar inşa etmemiz çok önemli diyen Mehmet Albayrak, “Mevcut yapılarımızın, güvenlik zafiyeti olabileceğinden hareketle deprem sırasında, 7’den 70’e herkesi bilinçlendirerek önce toplumda hayat kurtaran bilgilendirmeler yapmalıyız, deprem sonrasında ise, arama kurtarma çalışmaları öncelikli olmak üzere toplanma alanlarına yönlendirme, temel ihtiyaçların karşılanması gibi tedbirler gerekiyor, yani kısaca eksiksiz bir şekilde Afet Acil Durum Planımızın olması gerekiyor” diye konuştu.

Eksiksiz bir şekilde uygulanabilecek ‘Afet Acil Durum Eylem Planları’ yapılması gerektiğini kaydeden İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, “Bütün yapılarımız güvenli hale gelirse tek bir can kaybı yaşamazsak, işte o zaman kadim devletimiz en büyük başarıyı sağlamış olur” dedi.

Karacabey ve Mustafakemalpaşa tehdit altında

Bursa’da yıllardan beri kaçak yapılaşmaya karşı yeterli denetim yapılmadığını vurgulayan Başkan Albayrak, “Bursa’da yer alan yapı stoğunun büyük bölümü kaçak, yüzde 80’i hile hisseli parsel üzerine oturmuş durumda. Bursa Ovası’nın yaklaşık 39 bin hektarlık alanın 20 bini aşkın kısmı kaçak sanayileşme ve yapılaşma ile yok edildi. Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovaları aynı tehditle karşı karşıya. İstatistiklere göre deprem anında mevcut binaların yaklaşık yüzde 5 ile 12’si çökmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü açıklamasına göre Bursa’da 1.1 milyon kayıtsız bağımsız bir bulunuyor. Dönüşüme ket vurmak yerine teşvik edici uygulamalar yapılmalıdır. Meslek odalarının uyarılarının dikkate alınmadığı, plansızlık ve çarpık kentleşmenin sürdüğü yapı üretim süreci ve mesleki uygulamalar niteliksiz olduğu ve denetimsizlik sürdüğü sürece ne yazık ki depremi konuşmaktan öteye gidemeyeceğiz” dedi.