Bursa’ya, örnek olacak proje « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bursa’ya, örnek olacak proje

Bu haber 05 Şubat 2020 - 14:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Mühendis ve Mimar İş İnsanları Derneği (BUMİAD), Nilüfer Belediyesi ile ortak yürüttüğü hizmet projesi kapsamında, Floteks ve Alman Hükümeti’nden sağlanan hibe destekleriyle hayata geçirilen ‘Yeni Paket Atık Su Arıtma Tesisi’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Plaza 16’da düzenlenen projenin tanıtım toplantısına; Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, BUMİAD Başkanı Şaban Bozdemir, Floteks Yönetim Kurulu Başkanı Celal Beysel, projenin Alman paydaşları Rostock Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdallah Nassour ile GreenLife ve Bergmann firmalarının satış temsilcileri Sebastian Jacob ve Matthias Baldau Akademik Odaların Başkan ve temsilcileri ile çok sayıda BUMİAD üyesi ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

Önemli ve örnek bir projeye imza attık

Toplantının açılışında konuşan BUMİAD Başkanı Şaban Bozdemir, “Nilüfer Belediyesi ile yürüttüğümüz ortak çalışmayı, bu toplantıyla kamuoyuyla paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önemli ve örnek bir çalışmaya imza attık. Bu tarz projelerin tüm Nilüfer’e ve Bursa’nın diğer ilçelerine örnek olmasını arzuluyoruz. Bu çalışmamızda bize destek sunan Floteks Yönetim Kurulu Başkanı Celal Bey’e ve Alman dostlarımıza da teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Su kirliliğinin çevreye etkileri azalacak

Nilüfer Belediyesi olarak çevre adına değerli bir projede yer almanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de, “AB çevre politikaları dikkate alınarak hazırlanan Yeni Paket Atık Su Arıtma Tesisi ile ilgili çalışmalara 2017 yılında başladık. Proje Alman Hükümetinin hibe desteği kapsamında 3 Alman firması ve ülkemizdeki Floteks firmasının işbirlikleriyle gerçekleştirildi. Bu ortaklığın Bursa’da bir ilk olarak Nilüfer’de yer almasından da ayrıca mutluluk duyuyoruz. Hayata geçirdiğimiz bu tesisle arıtılmamış atık suların çevreye sızması veya tahliye edilmesi engelleniyor. Böylece su kirliliğinin insanlar, hayvanlar ve çevre üzerindeki etkilerini de azaltıyoruz” diye konuştu.

Proje destekçilerinden Floteks Yönetim Kurulu Başkanı Celal Beysel ise yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “Ne yazık ki AB fonlarını verimli olarak kullanamıyoruz. Gerek gelişmiş dünya ülkelerinde, gerekse de AB yönetiminde, çevre fonlarının gelişmekte olan ülkelere doğru kayması gibi bir eğilim var. Bizde bu desteklerden faydalanmak ve Bursa’ya örnek olabilecek bir projeye imza atmak için çalışmalarımıza başladık. Bu tesisin tüm Bursa’nın göreceği, yararlanıp ve bilinçleneceği bir yerde olmasını istedik. Geçmiş dönem başkanımız Mustafa Bozbey ile başlattığımız projeyi, Turgay Başkanımızın destekleriyle tamamlamış olduk. Bu proje, ileride yapılacak çalışmalara da yol gösterecektir”

Açılış konuşmalarının ardından, projenin Alman paydaşları Rostock Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdallah Nassour ile GreenLife ve Bergmann firmalarının satış temsilcileri Sebastian Jacob ve Matthias Baldau atık su arıtma tesisi hakkında sunumlar yaptılar.

BTSO ve Nilüfer Belediyesi’ne ziyaret

Projenin Alman paydaşlarını Bursa’da ağırlayan BUMİAD Başkanı Şaban Bozdemir ve BUMİAD üyeleri, nezaket ziyaretleri kapsamında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay ve Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’le de bir araya gelerek, proje hakkında bilgiler verdiler.

Kuzugrup Doğu Arıtma Tesisi’ni de ziyaret eden heyet, BUSKİ Arıtma Tesisleri Daire Başkanı Alaattin Güngördü ve yetkililerden arıtma tesisi ve burada kullanılan sistemler hakkında bilgiler alarak, tesislerde incelemelerde bulundu.