Karacabey’de iki okula yıkım kararı! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Karacabey’de iki okula yıkım kararı!

Bu haber 02 Şubat 2020 - 21:31 'de eklendi ve 207 kez görüntülendi.

Bursa Valiliği, il genelinde yapılan “Deprem Dayanıklılık Testleri” sonucu 24 okul hakkında yıkım kararı alındığını açıkladı. Buna göre Karacabey’de 1950 yılında hizmete giren 14 Eylül Ortaokulu A Blok (eski bina) ile Cumhuriyet İlkokulu’nun 1994’te faaliyete geçen A Blok ve 1975 yılında eğitim öğretime açılan B Blok binaları depreme dayanıklılık açısından riskli görüldü. Bu nedenle öğrencilerin can güvenliğini tehlikeye atmamak amacıyla bu binaların boşaltılmasına karar verildi. Ayrıca, Karacabey’de ilk hizmete giren ve 1926 yılında eğitim-öğretime başlayan Cumhuriyet İlkokulu’nun tarihi binasının (C Blok) depreme en dayanıklı okul binası olduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili Karacabey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Bu yıkım kararı sonrası belirlenen okullarımızda Eğitim-Öğretim’de herhangi bir aksaklık yaşanmayacak olup, her türlü tedbir Müdürlüğümüzce alınmıştır.

14 Eylül Ortaokulu’nun A Blok’u yıkılacak olup, öğrencilerimiz 2007 yılında hizmete giren B Blok’ta ikili öğretim yapacaklardır. Cumhuriyet İlkokulu’nun anasınıfı ve özel eğitim öğrencileri C Blok’ta (tarihi bina) eğitim görürken; 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri de Adnan Menderes Ortaokulu’nda ikili öğretime geçeceklerdir. Yeni bina inşaatları tamamlanana kadar eğitim-öğretimlerine bu okullarımızda devam edecekler.

Yıkılan binalarımızın yerine en kısa zamanda yeni, modern ve derslik kapasitesi daha fazla binalar yapılacak olup, bu durumun öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz için mağduriyet değil, can güvenliğinin sağlanması ve yeni binaların yapılması açısından bir kazanç olduğu düşünülmektedir”

Yıkılacak okullar

Buna göre Karacabey’de Cumhuriyet İlkokulu ve 14 Eylül Ortaokulu’nun yanı sıra Bursa genelinde yıkılacak okullar şöyle: Gemlik’te Atatürk İlkokulu ve Zübeyde Hanım Anaokulu, Kestel’de Musa Fırat Coşkun Ortaokulu, Mudanya’da Şükrü Çavuş Sait Eroğlu İlkokulu, Mustafakemalpaşa’da Yalıntaş Ortaokulu, Nilüfer’de Nedim Öztan İlkokulu, Orhangazi’de Erenler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Atatürk İlkokulu ile Sölöz Ortaokulu, Osmangazi’de Hürriyet Anadolu Lisesi, Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Merinos İlkokulu, Sönmez İlkokulu, Sönmez İmam Hatip Ortaokulu, Yunuseli Hacı Naciye Kanaliçi İlkokulu, Mithatpaşa İlkokulu ve Başaran İlkokulu, Yenişehir’de Akçeşme İlkokulu, Yıldırım’da Çelebi Mehmet Anadolu Lisesi, Namazgah İhsan Dikmen İlkokulu, Ahmet Hamdi Tanpınar İlkokulu ve Yıldırım Şerif Artış İlkokulu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.