Yeter ama ‘bu sesi duyun artık’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Yeter ama ‘bu sesi duyun artık’

Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, tarımdaki elektrik faturalarının yüzde 100’ün üzerinde zamlandığını belirterek, “Haykırıyoruz, çiftçinin sesine kulak verin, bu sesi duyun artık. Elektrik faturaları can yakıyor” dedi.

Bu haber 27 Ocak 2020 - 14:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, çiftçilerin kullandığı elektrik ve trafolardan alınan haksız ücret saçmalıkları hakkında basın açıklamasın bulundu.

Başkan Erhan Erdem, Ziraat Odası’nda düzenlediği basın toplantısında, iktidar, ana muhalefet ve muhalefet partilerinin ilçe ve il başkanları ile bölge milletvekillerine seslenerek, tüm partilerin yetkililerinin tarımdaki elektriğe yapılan akıl almaz zam ve yanlış uygulamalara dur demeleri gerektiğini söyledi.

“Tarımdaki elektrik faturaları ve trafolardan alınan haksız ücretler can yakıyor” diyen Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Çiftçilerimiz 2018 yılında 1 dekara sezonluk 57 TL öderken, 2019 yılında bu rakam 116 TL oldu. Bu sadece bir örnek, bazı çiftçilerimizin ödediği rakam 200 TL’lere kadar çıkabiliyor. Şimdi soruyoruz; bunca yapılan yatırımlara yazık günah değil mi? O zaman yatırım yapmayıp mazotla devam etseydik daha iyiydi.

Öte yandan, gelelim trafolardan alınan ücret saçmalığına. Trafolardan açma-kapama parası adı altında 203 TL para alıyorlar. 1 trafoda 3, 4, 6 hatta 10 ortak bile olabiliyor. UEDAŞ bu parayı kaç ortak varsa hepsinden ayrı ayrı alıyor. Açma parası 203 TL alıyor, kapama parası da 203 TL alıyor. Çiftçilerimiz ürünlerini sattığında bazen 3, bazen 6, bazen de 9 ayda paralarını alabiliyorlar. Biz memur değiliz her ay düzenli para gelmiyor bize. Bu yüzden de yaz sezonunda elektrik faturalarımızı yanlışlıkla ödemediğimizde hattımız kapatılıyor, ardından da hem kapama, hem de açma parası alınıyor. Kaldı ki, hat kapanınca açması da ayrı bir rezalet. Birçok prosedürle karşı karşıya kalıyoruz, bu da bizleri çok zor duruma düşürüyor.

Bölgemizdeki tüm iktidar partisi il ve ilçe başkanları ile bölge milletvekillerine sesleniyorum. Hepiniz bu sorunun altına elinizi koymalısınız. Aynı zamanda bu çağrımı ana muhalefet ve muhalefet partilerinin il ve ilçe başkanları ile milletvekillerine de yapıyorum. Gerçekten çiftçinin yanında olduğunuzu gösterme vakti geldi. Bu durumu çiftçiler olarak sonuna kadar takip edeceğimizi de herkesin bilmesini istiyoruz.

Burada iktidar, ana muhalefet ve muhalefet partilerinin hepsi bir olup, tarımdaki elektriğe yapılan zamlara ve yanlış uygulamalara dur demelidir. Mazotun yarısı bizden denildi ama biz bunu hala göremedik. Mazot, gübre ve elektrikte girdi maliyetleri aldı başını gidiyor, dayanılmayacak boyutlara geldi. Bu yüzden bankalardan çıkamaz hale geldik.

Bu elektrik maliyetleri ve yanlış uygulamalara el insaf diyorum. Elinizi vicdanınıza koyun, çiftçilerin sırtına bu kadarda binilmez ki. Birileri artık buna dur demeli. Haykırıyoruz, bu ses duyulmalı, bu insanlardan ne kadar paralar alındığını herkes bilmeli”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.