Küçükbaş hayvan işletmeleri zor durumda « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Küçükbaş hayvan işletmeleri zor durumda

Bu haber 16 Ocak 2020 - 12:59 'de eklendi ve 232 kez görüntülendi.

Karacabey’de küçükbaş hayvan yetiştiren işletme sahipleri, Kafkas-Vet sahibi veteriner Hekim Mikail Uluganyan tarafından verilen yemekli bir toplantıda bir araya geldi.

Büyük ilgi gören toplantıya, davet edilen üreticilerin tamamına yakını katılırken, üreticiler, “Üreticilerin derlenip toparlanma ve ses getirme zamanının geldiğini anlıyoruz. Bu toplantı, bu yıl yapılan ikinci toplantı olması sebebiyle bizler için çok önemlidir. Toplantıya ev sahipliği yapan Mikail Uluganyan beye çok teşekkür ediyoruz” dediler.

Toplantının ilk bölümünde; koyunların ve kuzuların aşı programları ile koyunların döllenmesi konusunda Veteriner Hekim Mikail Uluganyan tarafından katılımcılara bilgiler verildi.

Toplantının ikinci bölümünde ise; İYİ Parti İlçe Başkanı Erdem Uğur tarafından toplantı sonucunu açıkladı. Toplantı sonucunda oluşturulan sonuç raporunda şu hususlara yer verildi.

1- Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından anaç koyun başına 25 TL destekleme verilmektedir. Anaç koyun başına verilecek destek en az 100 TL olmalıdır.

2- Verilen bu desteklemenin bir kısmı, Bursa Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğine aidat olarak geri ödenmektedir. Bu birliğin onayı olmadan destekleme alınamamaktadır. Aidatlarını zamanında veremeyen üreticiler hakkında, icra takibatı yapılmaktadır. Aidat almaktan başka, şimdiye kadar üretici lehine faydası görülmemiştir. Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğinin yönetiminin üreticilere hiçbir faydası olmamaktadır. Bu birliğin yönetimi derhal değiştirilmelidir. Küçükbaş üreticiler olarak sesimizi duyuramamaktayız. Sesimizi duyuracak olan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği maalesef üreticinin dertlerini dinlememektedir.

3- Yem maliyetlerinde bir önceki yıla göre yaklaşık % 30 oranında artış meydana gelmiştir.

4- İlaç maliyetleri % 60 civarında yükselmiştir. İlaç üretimi ve tedariki dışa bağımlı olduğundan sürekli artmaktadır.

5-Çiftliklerde kullanılan mazot ve elektrik fiyatları yaklaşık % 35 oranında artmıştır.

6- Kuzuların büyük bir kısmı mezbahalarda kesilmektedir. Geçen yıl kuzu canlı ağırlık ortalama satış fiyatı 21 TL iken, bu yıl 23 TL olmuştur. Kuzu satış fiyatı yaklaşık % 10 artmıştır. Genel olarak geçen yılın bu ayına göre maliyetlerde % 40 artış söz konusudur. Canlı kuzu satış fiyatı en az 27 TL olmalıdır.

Sonuç olarak; küçükbaş üreticilerinin, üretim yapması gün geçtikçe zorlaşıyor. Bu maliyetler ile küçükbaş işletmelerinin kar elde etmesi mümkün görülmemektedir. Küçükbaş üreticilerinin sesine kulak verilmelidir”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.