Belediye anaokulu diğerlerinden çok farklı! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Belediye anaokulu diğerlerinden çok farklı!

Karacabey Belediyesi Anaokulu, yeni materyalleri ile Montessori Eğitim Felsefesini uygulamaya devam ediyor.

Bu haber 14 Ocak 2020 - 10:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Belediyesi Anaokulu, Montessori Eğitim Felsefesine uygun olarak hazırlanmış eğitim materyallerine kavuştu.

Karacabey Belediyesi Anaokulu’nda, M. Montessori’nin bulup geliştirdiği eğitim felsefesi uygulanıyor. Bu felsefe doğrultusunda günlük yaşam becerileri ile çocuklara sınıf düzeni ve materyallerin nasıl kullanıldığı anlatılarak diğer beceri alanlarına geçiş süreci başlıyor. Her çalışma bir sonraki beceri alanını destekler nitelikte olurken, günlük yaşamda çocuklar eşyaya saygıyı, çevrenin düzenini sağlamayı öğrenerek tek başına bir işi yapabilme ve sürdürebilme becerisi kazanıyor.

1. Alan:Günlük yaşam becerileri materyalleri gerçek hayatta kullanılan materyallerden oluşmaktadır. Daha çok küçük kasların becerilerini desteklemeye çalışan bu materyaller çocukların bir işi yapmanın hazzını yaşamasını sağlayarak bağımsızlık kazanmasına olanak tanır. Okulun sınıflarında davranış panoları, ödül ceza sistemi olmadığı için çocukta bir kaygı oluşmaz bunun yerine iç motivasyonu gelişir.

2. Alan: Duyu alanında çocuklarla çalışılacak ilk materyal kulplu silindirlerdir. Kulplu silindirler ile Maria Montessori çocuklara kavramları öğretmeyi amaçlamıştır. Bunun yanı sıra kulplu silindirler çocukların dikkatini üst düzeyde yoğunlaştırmalarını sağlayarak dingin bir çalışma alanı içine girer.

3. Alan: Bu alanda çocuklar matematiği soyuttan somuta doğru tanıyarak alt yapı oluştururlar. Dokunarak hissederek öğrenme gerçekleştiği için kalıcı hale gelir.

4. Alan: Kozmik alanın içinde coğrafya ve fen bilimleri konuları yer alır. Bu alanda mataryeller dışında gerçek objeler de kullanılarak çocukların kalıcı öğrenmeleri hedeflenmiş olur.

5. Alan: Bu alanda alfabe tanıtımı vardır ve zamanla çocukların kendi başlarına okumayı öğrendikleri gözlemlenir.

Öte yandan, okulda Montessori Felsefsine uygun eğitim kapsamında her ay belli konular belirlenerek çocuklarda farkındalık oluşturulmaya ve ilgi alanlarını keşfetmeleri sağlanmaya çalışılıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Karacabey Belediyesi Anaokulu Okul Müdürü Şenay Kahraman; “Okulumuz, Montessori Eğitim Felsefesine uygun olarak hazırlanmış eğitim materyallerine kavuşmuş olup, bu materyaller ile daha etkin ve verimli bir eğitim ortamı sağlanacağını ve çocuklar üzerinde olumlu bir etki bırakacağını düşünüyorum. Bu sebeple tüm anaokulu çağındaki çocuklarımızı okulumuza bekliyorum” dedi.

Karacabey Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin de, “Montessori Eğitim Felsefesinin ilçemizde uygulanmasının bir fırsat olduğunu düşünüyor, ilçemizde uygulanmasına katkı sağlayan başka Okul Müdürü Şenay Kahraman olmak üzere, okuldaki öğretmen, öğrenci ve velilerimizi tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.