KGGM kente büyük değer katacak « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

KGGM kente büyük değer katacak

Karacabey’de gençlerin girişimcilik yönünü ortaya çıkarabilecekleri ve ufkunu genişleterek, iş dünyasına kendilerini en iyi şekilde hazırlayabilecekleri “Karacabey Genç Girişimciler Merkezi” (KGGM) projesi start aldı.

Bu haber 09 Ocak 2020 - 13:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Belediyesi tarafından, geleceğe daha yaşanabilir bir kent bırakmak ve geleceğimiz olan gençlerin ufkunu açmak amacıyla başlatılan ve Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı’ndan (BEBKA) hibe desteği almaya hak kazanan Karacabey Genç Girişimciler Merkezi projesi, yapılan tanıtım toplantısının ardından start aldı.

Öğrencilerin girişimcilik kavramı ve türleri hakkında farkındalıklarının oluşması, gelişen sürecin sonunda istihdam ve sürdürülebilir üretime katkı sağlayacak bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlanması hedefiyle hayata geçirilen projenin lansmanı ve açılış toplantısı, Belediye Başkanlık binasında düzenlenen organizasyonla gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına, Belediye Başkanı Ali Özkan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Vural, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü, Karacabey Ticaret Borsası Genel Sekreteri Özer Yarışlı ve BEBKA temsilcileri katıldı.

200 lise son öğrencisine 15 ay eğitim

Start alan Karacabey Genç Girişimciler Merkezi Projesi hakkında kamuoyunu bilgilendiren BEBKA temsilcileri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle özellikle lise son sınıfı öğrencilerin, konusunda uzman kişilerce 15 ay boyunca girişimcilik eğitimleri alacaklarını bildirdi. Bu projenin gençlere üniversite öncesi geleceklerini hangi alanda şekillendireceklerine ışık tutacağını vurgulayan BEBKA temsilcileri, söz konusu eğitimlerin Karacabey 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda Belediye’ye ait tesiste verileceğini kaydetti. Şu an için Karacabey’de bin civarı lise son öğrencisi olduğu ve ilk etapta 200 öğrenciye bu eğitimlerin verileceğini belirten BEBKA temsilcileri, gönüllülük esasına göre söz konusu projenin her yıl devam edebileceğini söyledi. Öte yandan, bu proje için BEBKA’nın 204 bin TL’lik bütçe hibe ettiği kaydedildi.

Açılışta konuşan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, “Karacabey Belediyesi olarak, ilçemizin sanayileşen geleceğine hazırlık yapmak amacıyla gençlerin girişimci yönünü artırmalarına katkı sağlama, fikri olan gençleri destekleme, fikirlerini geliştirmelerine imkân sağlama amacındayız. Bu projemiz ile gençlerin katılımcılık ve girişimcilik bakış açılarını güçlendirici ve yaygınlaştırıcı çalışmaları gerçekleştirecek yapıların oluşturulmasını amaçlıyoruz” dedi.

Ülkelerin kalkınmasının işareti

“Bir ülkenin kalkınmasında girişimciliğin artırılması, girişimci özelliklerinin ve niteliğinin geliştirilmesi son derece önemlidir” diyen Ali Özkan, “Küresel rekabet artarken üretim ve hizmet süreçleri çeşitlenmekte ve girişimcilik önemini giderek artırmaktadır. Özellikle son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ivme kazanmıştır. Gelişmiş ülkelerdeki örneklerinden yola çıkarak, günümüzde pek çok gencimiz yeni işler başlatabilmektedir. Geçtiğimiz 15 yılda, adımları Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kanunu ile atılmaya başlamış olan girişimcilik ekosistemimiz, o günden bu yana gelişimini ve büyümesini sürdürmektedir” dedi.

Genç nüfus vurgusu

“Girişimcilik konusunun yarınlarımız için hayati bir öneme sahip olduğunu unutmamalıyız” diyen Ali Özkan, “Türkiye bilindiği üzere genç nüfus popülasyonu çok yüksek bir ülke. Bunun avantajlarını en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Karacabey Belediyesi olarak, öğrencilerin girişimcilik kavramı ve türleri hakkında farkındalıklarının oluşması, gelişen sürecin sonunda istihdam ve sürdürülebilir üretime katkı sağlayacak bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlanması hedefiyle hayata geçirdiğimiz Karacabey Genç Girişimciler Merkezi projesi de çok önemsediğimiz projelerden biri. Bu projemiz ile gençlerin katılımcılık ve girişimcilik bakış açılarını güçlendirici ve yaygınlaştırıcı çalışmaları gerçekleştirecek yapıların oluşturulmasını amaçlıyoruz. Bu projemizi, Karacabey’deki girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ve girişimcilerin global düzeydeki rekabet edebilirliğine katkı sunma hedefi ile başlattık. Projemizin, ilçemizin geleceğine çok büyük katma değer yaratacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

TEKNOSAB gençler için çok iyi fırsat

Başkan Özkan son olarak, “3T vizyonunun önemli parçalarından biri olan teknoloji ile ilgili TEKNOSAB Projesi büyük öneme sahip. Milli bir proje olan TEKNOSAB ile ileri teknoloji imkânlarıyla donatılmış, inovatif ürünlerin geliştirilmesine olanak sağlayan sanayi bölgesinin kurulması sayesinde hem Bursa hem de ülkemiz ekonomisine ciddi katkılar sağlamayı hedefliyoruz. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıkladığı gibi ilçemiz sınırlarında bulunan ve 40 milyar dolar ihracat ile ülkemizin gelecek hedeflerine büyük katkı sunması beklenen TEKNOSAB’da çalışmalar son sürat devam ediyor. Bursa ve Türkiye ekonomisine eski parayla 100 katrilyon katkı sağlayacak bu yatırım, 150 bin kişiye de iş imkanı sağlayacak. Dolayısıyla TEKNOSAB, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşma noktasında çok büyük öneme sahip. Bu noktada TEKNOSAB’ın genç girişimcilerimiz için de çok iyi fırsatlar sunacağına inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.