Deniz kabuğunun fısıldadığı Anadolu masalları « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Deniz kabuğunun fısıldadığı Anadolu masalları

Bu haber 08 Ocak 2020 - 21:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Sarıbey Serkan Argın İlkokulu 3/A sınıfı öğrencileri, Sınıf Öğretmenleri Nida Hüsniye İşbaralı danışmanlığında, “Deniz Kabuğunun Fısıldadığı Anadolu Masalları” isimli eTwinning projesi yürütüyor. Bu kapsamda öğrenciler, söz konusu projeyi İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin’e de tanıtarak sunum yaptı. Ziyarette Okul Müdürü İbrahim Yılmaz ve proje ortağı Nida Hüsniye İşbaralı da yer aldı.

Proje kapsamında çalışan Sınıf Öğretmeni Nida Hüsniye İşbaralı; Türkiye, Azerbaycan ve Almanya’daki okulların öğretmenlerinin bulunduğu uluslararası nitelikteki “Deniz Kabuğunun Fısıldadığı Anadolu Masalları” adlı e-Twinning projesi çerçevesinde, kendi okulundaki öğretmen arkadaşları Ebru Özden ve Duygu Yılmaz ile bir masal atölyesi kurdu.

Çoğumuzun hiç bilmediği, hiç dinlemediği ve gizli kalmış Anadolu masallarının tanıtılması, canlandırılması ve aktarılmasında aktif rol oynamayı amaçlayan Nida Öğretmen, çocuklara masal saatleri düzenlemeye başladı. Okul kütüphanesinin bir köşesinde öğrencileri ve öğretmen arkadaşlarıyla beraber masal anlatımlarında kullanılmak üzere eğlenceli bir masal köşesi oluşturan Nida Öğretmen; Limon Kız, Küllü Fatma, Dülger Kızı ve daha nice Anadolu kültürünün eseri olan masalları masalsı bir ortamda anlatıyor.

Masal anlatımlarının yanında kukla yapımı, masal tahlilleri, sahne boyama, görsel ve işitsel materyal tasarlama gibi etkinliklerle de çalışmalar renkleniyor. Proje doğrultusunda Anadolu masallarının ses kayıtlarının, masal kitaplarının ve masalların e-kitaplarını oluşturmaya başlayan Nida İşbaralı, bu çalışmalarıyla Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor.

Sınıf Öğretmeni Nida Hüsniye İşbaralı’nın öğrencilerine anlattığı her masalı öğrenciler de arkadaşlarına ve ailelerine anlatarak Anadolu masallarının aktarımını hızlandırıyor. Aynı zamanda Anadolu Masalları eğitici eğitmeni olan Nida Öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın projesi olan, “Anadolu Masalları” projesini de okulunda yürütüyor ve ilçemizde de öğretmenlere masal anlatıcılığı eğitimi kursu veriyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki projenin tanıtımı, proje öğrencisi Eylül Serra Argın’ın, “Ayağına Diken Batan Serçe” masalını anlatımıyla son buldu. Proje tanıtımı ve öğrencinin masal anlatımından memnun kalan İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, öğretmen ve öğrencileri tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.