Sağlığınız için kalıplardan vazgeçin! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Sağlığınız için kalıplardan vazgeçin!

Bu haber 07 Ocak 2020 - 11:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ortak yaşam alanlarında kalıp yerine sıvı sabun kullanılmasının bulaşıcı hastalıklardan koruduğunu söyleyen Enfeksiyon Hemşiresi Funda Çalışkan, “2 saatte bir ellerinizi yıkayın” önerisinde bulundu.

VM Medical Park Bursa Hastanesi Enfeksiyon Hemşiresi Funda Çalışkan, Öztimurlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde el hijyeni konusunda öğrenci ve öğretmenlere seminer verdi. Sağlık eğitiminin, bulaşıcı hastalıklardan korunma yöntemlerinin ilk basamağı olduğunu da belirten Çalışkan, “Özellikle el yıkamanın önemi vurgulanmalıdır. Kişisel bakım ve hijyen bireyden başlayarak genele yayılan temizlik zincirindeki en önemli halkalardan biridir. Ortak kullanım alanlarında çapraz bulaşmayı önlemek için kişisel hijyene gereken önem verilmelidir” dedi.

Ortak alanlara dikkat!

İyi yıkanmamış ellerin, mikropların yayılmasında ve bulaşıcı hastalıkların meydana gelmesinde etkili olduğunu da vurgulayan Enfeksiyon Hemşiresi Çalışkan, ellerin ne zaman ve neyle yıkanması gerektiği konusunda ise şunları söyledi: “Saça, buruna dokunduktan, öksürdükten, burun sildikten, dışarıdan geldikten, tozlu bir işten, kirli malzemelere dokunduktan, yara ve sivilcelerle temastan, temizlik yaptıktan, tuvaletten, vücut atıklarına dokunduktan, hayvanlara dokunduktan sonra elleri mutlaka yıkamalıyız. Tüm bunlar yapılmasa bile gün içinde en az 2 saatte bir yıkama olmalıdır. Özellikle toplu yaşanılan yerlerde sıvı sabun kullanılmalı. Kalıp sabunlar kişisel temizlik araçları olduğundan mümkünse ortak kullanılmamalı. Alkol bazlı el dezenfektanı ise vücut sıvıları ile temas olmadığı durumlarda kullanılabilir. El antiseptikleri, ellerde gözle görülür kir olmadığı durumlarda uygulanabilir”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.