VPN ile güvenli internet! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

VPN ile güvenli internet!

Bu haber 04 Ocak 2020 - 17:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

VPN Nedir? VPN Programları Ne İşe Yarar?

Aslında 1990’ların sonlarından beri var olan fakat kişisel kullanımı Twitter, Wikipedia, Youtube gibi platformların erişime engellenmesi ile artan VPN programları nedir ve ne işe yarar? VPN programları iddia ettikleri anonimliği size dijital dünyada gerçekten sağlayabilir mi? VPN programlarını kullanmak ne kadar güvenlidir?

VPN nedir?

VPN ne demek? VPN (Sanal Özel Ağ) birden fazla cihaz arasında oluşturulan ve aktifleştirildiği bilgisayarın küresel internet üzerinde anonim olmasını sağlarken cihazın internet ile olan veri alışverişini şifreleyen bir teknolojidir.

VPN programının aktifleştirildiği bilgisayar küresel internete direkt olarak yerel ağ (LAN) üzerinden değil, VPN sunucusu üzerinden bağlanır. VPN programı aktifleştirilirken seçilen VPN sunucusu bilgisayarın kazanacağı yeni IP adresinin konumunu belirler. Örneğin, VPN üzerinden İngiltere’de konumlanmış sunucu üzerinden internete bağlanmayı tercih ederseniz bilgisayarınızın internet protokol (IP) adresi İngiltere bazlı olarak değiştiğinden dolayı bilgisayarınızın gerçek konumu gizlenir. Bilgisayarınız bu şekilde internette anonim olur.

Bilgisayarınızın internette anonim olmasını sağlayan tünelleme protokolüdür. Bilgisayarınız ve VPN sunucusu arasında tünelleme protokolü ile gizli bir ağ oluşturulur ve bu ağ üzerinden gerçekleşen veri alışverişi internet servis sağlayıcısı da dahil olmak üzere başka partiler tarafından görülemez.

Bu gizli ağ içinden seyahat eden veri paketleri aynı zamanda şifrelenerek korunur. Bir diğer deyişle, VPN kullandığınızda giriş yaptığınız web siteler veya kullandığınız servisler herhangi bir başka parti tarafından görülemez, kaydedilemez ve incelenemez.

VPN programlarının hepsinden anonimlik ve güvenlik beklenmesi yanlıştır. Ücretsiz VPN programları ücretsiz olan herhangi bir program veya uygulama gibi kişisel verileriniz üzerinden gelir elde etmek adına aktivitelerinizi kaydediyor olabilir. Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, ücretsiz olan uygulamaların kullanımında dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor.

VPN ne işe yarar?

VPN programları bilgisayarınızın internet üzerinde fiziki konumunu belirten IP adresini gizlediği ve yeni bir IP adresi sağladığı için anonim olma fırsatı sağlar. Bu IP adresi değişikliği akabinde elde edilen anonimlik küresel internetteki bütün web sitelere ve servislere ulaşma imkanı sağlar. Erişime engelli olan web sitelere VPN ile giriş yapmanız mümkün. Yapmanız gereken tek şey konumunuzu sanal olarak VPN ile değiştirmek. Erişime engelli web site ve servisler haricinde başka coğrafyada hizmet veren fakat bulunduğunuz coğrafyada hizmet vermeyen web site ve servislere de VPN ile ulaşabilirsiniz.

VPN programlarının veri paketlerine sağladığı şifreleme ile ortak Wi-Fi ağlarına tereddütsüz bir şekilde bağlanabilirsiniz. Bir otel veya kafede şifreli veya şifresiz şekilde bağlandığınız Wi-Fi ağı üzerinden kimlik avına uğrayabileceğinizi unutmayın. VPN ile ortak Wi-Fi ağlarına bağlanarak hem ağ üzerinde bağlantınızı gizler hem de bağlantınız üzerinden seyahat eden veri paketlerini şifrelersiniz.

VPN programlarının sanal olarak sağladığı coğrafi özgürlük ile uçak biletlerinizi daha ucuza getirebilirsiniz. VPN ile konumunuzu değiştirerek aynı bilet fiyatını farklı konumlardan kontrol edebilir ve biletinizi daha uygun bir fiyata alabilirsiniz.

VPN programları ile bant genişliğinizi iyileştirebilirsiniz. İnternet servis sağlayıcılarının veri alışverişine uyguladığı kota sebebiyle yüksek çözünürlüklü videolar izleyemiyor olabilirsiniz. Sınırsız bant genişliği sağlayan bir VPN servisi ile sanal olarak konumunuzu değiştirerek dilediğiniz içeriğe ulaşabilirken aynı zamanda sınırsız bant genişliğine sahip olabilirsiniz.

VPN programlarını tarayıcınızda eklenti olarak kullanarak her bir DNS ile olan iletişiminizi şifreleyebilir ve kişisel veri ve bilgilerinizi siber saldırganlardan veya üçüncü partilerden koruyabilirsiniz. Özellikle çevrimiçi alışveriş yaparken bir web sitenin güvenilir olup olmadığından emin değilseniz ve kart bilgilerinizi paylaşmaktan çekiniyorsanız güvenilir bir VPN eklentisi ile web site ile olan iletişiminizi şifreleyebilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN