Faiz indirimi yatırıma olumlu yansıyacak « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Faiz indirimi yatırıma olumlu yansıyacak

Bu haber 13 Aralık 2019 - 15:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay, faiz indirimine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Yılın ilk iki çeyreğinde sırasıyla 2, 3 ve 1,6 puan küçülen Türkiye ekonomisinde, T.C. Merkez Bankası’nın faiz indirimi sürecini başlattığı Temmuz ayından itibaren toparlanma sürecinin hızlanacağını öngörmüştük.

Nitekim faiz indirimleriyle birlikte canlanan ekonomik aktivite, yılın üçüncü çeyreği itibariyle Türkiye ekonomisini pozitif büyüme sürecine geri döndürmüştü. Bugün alınan kararla politika faizinin yüzde 12 seviyesine çekilmesi de reel sektör adına 2020 yılına yönelik ciddi bir motivasyon artışı anlamına geliyor.

Üçüncü çeyrekte büyümeyi en çok sınırlandıran kalem, 3, 4 puan ile yatırım harcamaları olmuştu. Ancak önümüzdeki yıla ilişkin yüzde 5 seviyesindeki büyüme hedefine varabilmemiz için; yalnızca iç talep değil, aynı zamanda yatırımlarda da pozitife dönmemiz gerekiyor.

Bu bağlamda; T.C. Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararının, önümüzdeki dönemde yatırım harcamalarına da olumlu yansıyacağını ve böylelikle Türkiye ekonomisinin büyüme hedefine zorlanmadan ulaşacağını düşünüyoruz”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.