Muhtarlar Günü törenle kutlandı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Muhtarlar Günü törenle kutlandı

Bu haber 21 Ekim 2019 - 15:57 'de eklendi ve 239 kez görüntülendi.

Karacabey’de 19 Ekim Muhtarlar Günü, geçtiğimiz Cumartesi günü Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Muhtarlar Derneği Başkanı ve Yolağzı Mahalle Muhtarı Kemalettin Vural, günün önemiyle yaptığı açıklamada, muhtarlığın demokrasinin temel taşı olduğunu vurguladı.

Törene; Kaymakam Yusuf Gökhan Yolcu, Belediye Başkanı Ali Özkan, siyasiler, daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve muhtarlar katıldı. Kemalettin Vural başkanlığındaki Karacabey Muhtarlar Derneği’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Ardından günün anlam ve önemiyle ilgili açıklama yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Kemalettin Vural, Anadolu’da köy ve muhtarlık örgütünün kuruluşunun 1833 yılında Kastamonu Taşköprü’de ilk seçimle hayata geçirildiğini belirtti.

Vural, “Kent yaşamında halka en yakın birim olarak köy ve mahalle demokrasisinin kökleşmesi, kent hizmetlerinin daha etkin ve verimli üretilmesi açısından muhtarlık büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla demokratik değerlerin gelişerek anlam kazandığı günümüzde kentine sahip çıkma bilinci, çözümde ortaklık ve birliktelik anlayışı yaşanabilirlik kavramlarının en gerçek uygulaması ve en uygun toplumsal, yönetsel bilimler olarak muhtarlık ön plana çıkmaktadır. Mahallenin hala güvenilir kişisi olmakla birlikte kurumlarımız arasında anahtar rolü üstlenmekteyiz” dedi.

Muhtarların demokrasinin temel taşı olduğunu vurgulayan Kemalettin Vural, “Yerel idare arasındaki iş yükünü çoğaltacak ve zaman zaman çatışma yaratacak ortamlardan uzak, vatandaşla devlet kurumlarını karşı karşıya getirmeyen aracı kurum olarak bu sistemde yerini aldığı için muhtarlık müessesesi, demokrasinin temel taşıdır. Bugünü bizlere Muhatlar Günü olarak ilan eden başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize ve Gazi Meclisimize, genelgenin yayınlanmasında büyük emek veren Türkiye Muhtarlar Konfederasyonumuza çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.