Sırt çantası deyip geçmeyin « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Sırt çantası deyip geçmeyin

Bu haber 09 Eylül 2019 - 14:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

Özel Bursa Doruk Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Ertuğrul Aydın, okul dönemi çocuklarda “hatalı çanta kullanımına bağlı oluşan boyun ve omurga zedelenmeleri “ hakkında bilgiler verdi.

 

Dr. Aydın, konuyla ilgili şu uyarılarda bulundu; “Hatalı sırt çantaları okul dönemi çocuklarında;

 

Bel ağrısı; Çanta askılarının gevşek olması vücut ağırlık merkezinin arkaya kayması, bel kaslarının zorlanması, belde aşırı çukurluğa neden olabilir.

 

Sırt ağrıları; Aşırı kas zorlanmaları ve postür bozukluğu sırt ağrılarına neden olur.

 

Omuz ağrısı; Omuz askılarının dar ve sert olması omuz kasları üzerine aşırı baskıya neden olur. Dolaşım bozukluğu ve ağrı sebebidir.

 

El ve kollarda ağrı; Askıların ince olması koltuk altı sinirlerine bası yaparak sinir zedelenmelerine neden olabilir.

 

Baş ve boyun ağrıları; Ağır çanta, tek taraflı taşıma ensede ve gerilim ağrılarına neden olabilir.

 

Bacaklarda ağrı; Ağır çanta diz ve bacaklara aşırı yük bindireceğinden diz ve bacak ağrılarına neden olabilir.

 

Sırt çantaları okul çocukları için uygun kullanılırsa en popüler, pratik ve sağlıklı bir yoldur. Sırt çantaları yükün omurga etrafında dengeli dağılımını sağlayarak omurgaya anormal ve yanlış yüklenmelerin önüne geçer. Tabii bu bazı şartlara bağlıdır.

 

Sırt çantası hafif olmalı, vücut ağırlığının %15 ini geçmemelidir, ortalama ilköğretimde 30 kg bir çocuk için 4,5-5 kg aşmamalıdır. Lise döneminde bu ağırlık 8 kg aşmamalıdır.

 

Ağırlık çantaya eşit olarak yayılmalı, ağır eşyalar sırt tarafına, hafif olanlar sırttan uzak olan bölümüne, yan ceplere ve eşit olarak dağıtılmalıdır.

 

Sırt çantası omurga dik planda kullanılmalıdır, çocuğa doğrusu gösterilerek ve omuz kayışları iyi ayarlanmalı, çocuğu öne eğecek şekilde postüre neden olmamalıdır.

 

Dar askılı sırt çantalarından kaçınılmalı, omuz askılarının koltuk altlarına bası yapmasına müsaade etmemelidir. Geniş askılı ve iyi omuz pedleri olan sırt çantaları tercih edilmelidir.

 

Çift askılı sırt çantaları tercih edilmeli, mümkünse belden kemerli olmalıdır. Yükün omurgaya eşit dağılımına yardımcı olur. Çantanın kendisi hafif, askılarının yumuşak olmalı, üzerinde tekerlekleri olanlar tercih edilmelidir. Roler sırt çantaları merdiven çıkarken ve çok ağır eşyaları olanlar için tercih edilmelidir.

 

Sırt çantaları mutlaka çift taraflı kullanılmalı, tek tarafa takılan sırt çantaları omuz ve sırt kaslarını aşırı zorlayarak, ağrı ve deformitelere neden olur. Aileler çocukların şikayetlerini dikkate almalı, ileride oluşabilecek kalıcı sakatlıklara izin vermemek için sorunu göz ardı etmemeleri gereklidir. Çocuklar okul döneminde sevdikleri bir spor dalına yönlendirilirse, kaslarının ve iskelet sisteminin gelişimine çok büyük katkı sağlanmış olur”