Su gaspına hepsi göz yumdu « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Su gaspına hepsi göz yumdu

Bu haber 05 Ağustos 2019 - 16:11 'de eklendi ve 194 kez görüntülendi.

 

İYİ Parti Mustafakemalpaşa İlçe Teşkilatı, ilçeye içme suyu sağlanan kaynakların ranta çevrilip, bir su şirketine satılmasıyla ilgili basın açıklaması düzenledi.

 

Adnan Menderes Meydanı’nda önceki gün düzenlenen basın açıklamasında, ilçe halkına kalitesiz kuyu suyu içirilirken, kaliteli içme suyunun özel şirketlere satıldığı ve yapılan bu kaynak kiralamasının AK Parti’li Büyükşehir Meclis Üyeleri’nin oylarıyla yapıldığı açıklandı.

 

Mustafakemalpaşa İYİ Parti İlçe Başkanı Tevfik Demir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün burada Mustafakemalpaşa halkına ilçe sınırları içinde bulunan kaliteli kaynak suyunu çok görüp, düşük kaliteli kuyu suyunu kullanmaya mahkûm eden zihniyeti anlatmak için toplandık. Türkiye’nin en güzel su kaynaklarının bulunduğu Mustafakemalpaşa ilçemizde en kaliteli memba suyu olan kara dereyi besleyen damarlar tek tek Alinur Aktaş tarafından su işletmecilerine satılarak peşkeş çekilmektedir. Kendi değerlerinden ilçemiz halkını faydalandırmak yerine yabancı şirketlere rant kapısı oluşturulmanın mantığını anlamakta güçlük çekiyoruz.

 

Geçtiğimiz ay büyükşehir belediye meclisinde, su uçtu şelalesini besleyen kara dere suyunu şirketlere satışını kapasitesini de önceki döneme göre 3 katına çıkartan karar AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilmiştir.

 

 

Unutmayalım ki; dünyanın en büyük sorunlarından biri temiz ve içilebilir su kaynaklarının sürdürülebilmesidir. Dünya meteoroloji örgütünün tahminlerine göre 2025 yılı itibarı ile dünya nüfusunun % 66’sı su sıkıntısı çekecektir. Otoritelere göre bir sonraki savaş su savaşı olacaktır.

 

Değerli basın mensupları, kıymetli Mustafakemalpaşalılar. Bildiğiniz üzere Karadere hattı ilçemizin yüksek kaliteli içme suyu ihtiyacını karşılayan can damarıdır. Büyükşehir Yasası ile zaten pek çok malına ve imkanına el konulmuş kırsal mahallelerimizin, şimdi de hayatı önemdeki içme suyu bu yolla gasp edilmektedir. Bütün bu olup bitenlere, kendini Mustafakemalpaşalı olarak tanıtan bölge milletvekili Mustafa Esgin ve ilçe belediye başkanı Mehmet Kanar göz yummuş, Bursa Büyükşehir’in Mustafakemalpaşa’dan seçilmiş AKP’li meclis üyeleri de ilçemize yapılan bu ihaneti maalesef onaylamıştır. Konunun kamuoyu vicdanını yaralayan en üzücü yanı da budur.

 

Buradan bu kararı veren başta Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak üzere tüm ilgililere soruyoruz; Mustafakemalpaşa halkı arsenikli kuyu suyu içerken, kaliteli kaynak sularını rant uğruna nasıl satarsınız? Su kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak üzere kurulmuş olan BUSKİ ne iş yapar ve bu konuda neden sessiz kalmaktadır? Siz ilçenin suyunu satarken bu su kaynağının asıl sahipleri olan Mustafakemalpaşalılara ne istediklerini sordunuz mu? Yapılan satışa Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde başta ilçemiz AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Kanar olmak üzere, AKP’li meclis üyeleri evet oyu vermiştir. İYİ Partili meclis üyelerinin tüm itirazlarına ve ret oyu kullanmasına rağmen satışın onaylandığını halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

 

Mustafakemalpaşa’mız üzerinde oynanan tüm oyunların karşısında durarak takipçisi olacağımızı ve Mustafakemalpaşa halkının menfaatlerini sonuna kadar savunacağımızı belirtmek isteriz. Toprağını, havasını, suyunu ve yaşam değerlerini birlikte paylaştığımız tüm kaynaklarımıza Mustafakemalpaşalılar olarak sahip çıkacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giderek yaşadığımız şehri koruyacağız. ‘Mustafakemalpaşa’da su çeşmeden içilir’ cümlesini geri getireceğiz. Bu davamızda bizi yalnız bırakmayan cesur ve güzel insanlara teşekkür ederiz”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN