Müftülük için ağaçları kestiler! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Müftülük için ağaçları kestiler!

Bu haber 02 Ağustos 2019 - 6:00 'de eklendi ve 281 kez görüntülendi.

 

Ulu Camii karşısında bulunan ve daha önce askeri lojman olarak kullanılan Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait 359 metrekare alanın yeni İlçe Müftülüğü Hizmet Binası için Diyanet’e devredildiği öğrenildi. Söz konusu bölgedeki yıkım işleri sona ererken, işin daha da ilginç olanı ise, Müftülük binası uğruna o alan içinde bulunan 3 adet ağaç göz göre göre katledildi.

 

Tavşanlı Mahallesi Halil Kurt Sokak No:1 adresinde faaliyet gösteren İlçe Müftülüğünün, daha etkin hizmet verebilmek adına Ulu Camii karşısındaki alana taşınacağı belirtildi. Daha önce askeri lojman olarak kullanılan Milli Emlak’a ait alanın Diyanet’e devredildiği öğrenildi. Geçtiğimiz hafta başlayan çalışmalarda lojmanın bulunduğu bina yıkılırken, yerine İlçe Müftülüğü’nün yeni hizmet binası yapılacağı açıklandı.

 

 

Ancak işin en acı olayı ise, o alan içinde yıllardan beri var olan 3 adet ağacının kesilmesi oldu. Her ne kadar ‘önemli bir ağaç cinsi değil’ denilse de, sonuçta ‘canlı’ olan bir ağacın yıkılması tepkiyle karşılandı. Bir de bu ağaçların kesilmesine Müftülük gibi dini ve manevi yönden hizmet veren bir kurumun öncülük etmesi akıllara Hz. Muhammed’in; “Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz” Hadis-i Şerifi geldi. Öte yandan Müftülükten edinilen bilgiye göre, yeni yapılacak hizmet binasının tüm alanı kaplayacağı için söz konusu ağaçların Orman Bölge Şefliği’nden izin alınarak kesildiği belirtildi.

 

 

Yeni Müftülük binası için kolaycılığa kaçarak ağaçların katledilmesine tepki gösteren vatandaşlar, Hz. Muhammed’in Hadis-i Şerifi dışında Atatürk’ün Yalova’daki “Yürüyen Köşk” olayına dikkat çekti. Bilindiği üzere Atatürk, Yalova’da yaptırdığı köşk için çınar ağacını feda etmemiş, bunun yerine köşkün birkaç metre ileri yürütülmesini emretmişti.

 

Böylesine iki önemli örnek varken, halkı dini ve manevi yönlerden eğitmekle görevli bir kurumun ‘önemli olmasa bile’ ağaçların katledilmesine göz yummasını eleştiren vatandaşlar, “Bu olay Müftülük gibi bir kuruma hiç yakışmadı. O ağaçların ille de kesilmesi mi gerekiyordu. Sonuçta günümüzde teknoloji ileride ve ağaçlara göre proje uygulanabilirdi. Gerçekten çok yazık oldu. İlçe Müftülüğü başta olmak üzere, bu katliama izin veren ve göz yuman tüm yetkili birimleri kınıyoruz. Ağaçlara kıymak bu kadar basit olmamalı. Her proje uğruna kolaycılığa kaçarak ağaçlar katledilmemeli. Gerçekten bu duruma çok üzüldük” diye konuştu.

 

 

Öte yandan, şu anda inşaat proje çalışmaları süren İlçe Müftülüğü yeni hizmet binasının temel atma törenin Ekim veya Kasım ayı içinde yapılması planlanıyor. İlçe Müftülüğü’nün 1 yıl içinde de yeni yerinde hizmet vermesi bekleniyor.

 

Müftülüğe ait mevcut binanın artık günün koşullarını karşılayamadığı belirtilirken; çalışma ortamı, otopark sorunu ve engelli vatandaşların kuruma rahat bir şekilde gelememesi gibi etkenler nedeniyle yeni bir hizmet binasının gerekli olduğu ifade edildi. Bu kapsamda proje çalışmaları devam eden yeni hizmet binasının günün şartlarına uygun, modern ve nezih bir ortamda Karacabey halkına hizmet vereceği vurgulandı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN