Çiftçi her yıl 70 milyon lira zarar ediyor « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Çiftçi her yıl 70 milyon lira zarar ediyor

Bu haber 16 Temmuz 2019 - 6:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Karacabey’in Yeşildere mahallesinde yapımı devam eden barajda incelemelerde bulundu.

 

CHP Karacabey İlçe Başkanı Süleyman Tuğ, Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Murat Tanrıverdi ile birlikte Yeşildere Barajı’nın yapıldığı alana giden Altaca Kayışoğlu, “Karacabeyliler, önce verimli tarım arazilerinin sulanabilmesi için barajın projelendirilmesi için uğraştılar. Ardından barajın ihale aşamasına ne zaman geleceğini merak edip durdular. Şimdi de ne zaman bitirileceğini sorguluyorlar. Maalesef barajın yapımıyla ilgili bugünden yarına umut verici hiçbir gelişme yok” diye konuştu.

 

 

DSİ yetkililerin yaptığı açıklamalarda 38 bin 850 dekar alanın sulanacağı barajın bitirilmesi halinde ekonomiye yıllık 70 milyon 590 bin TL katkı sağlanacağının belirtildiğini hatırlatan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Yetkililer, Yeşildere Barajı için bu açıklamayı yapıyorlar ancak bitim süresi için verilen 2018 tarihi çok gerilerde kaldı. Bir yıl önce hizmete girmesi gereken barajın gövdesi bile ortada yok.

 

Bu şu anlama geliyor. Barajdan yararlanacak çiftçilerin bu yılki zararı 70 milyon liradır. Barajın önümüzdeki yıl da bitmesi mümkün gözükmüyor. Bir sonraki yıl da bitmesi mümkün değil. Bir sonraki yıl da. Karacabey çiftçisi her yıl 70 milyon lira zarar etmeye devam edecek demektir. Bu şekilde planlanıp da tamamlanamayan projeleri göz önünde bulunduracak olursak, iktidar eliyle Türkiye milyarlar lira zarara uğratılmaktadır” diye tepki gösterdi.

 

 

Yeşildere Barajı’nın bir an önce bitirilmesi gerektiğini dile getiren Altaca Kayışoğlu, “Verimli tarım arazilerimizi suyla buluşturamayan iktidar, bitiremediği baraj projelerinin yanı sıra su kaynakları konusunda da gereken titizliği göstermemektedir. Birçok yerde verimli tarım arazilerinin yüksek bor oranına sahip sularla sulandığı raporlarla tescil edilmiştir.

 

Örneğin Karacabey Bakırköy’de bir vatandaşın yaptırdığı tahlillerde sulama suyunda yüksek miktarda bor oranı tespit edilmiştir. Bor oranının üst sınırının 3000 olması gerekirken 17.236 çıkmıştır. Bu da gösteriyor ki sulama sularında genel olarak da bir sorun var.  Karacabey ve Mustafakemalpaşa’da birçok yerde borlu su nedeniyle ürünler tarlada kuruyor. Karacabey’in ve Mustafakemalpaşa’nın verimli tarım arazilerinin çölleşmemesi için gereken tedbirlerin bir an önce alınması gerekir” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN