Esnafa emeklilik yolu açılmalı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Esnafa emeklilik yolu açılmalı

Bu haber 08 Temmuz 2019 - 15:02 'de eklendi ve 212 kez görüntülendi.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçim sıkıntısı içinde olan ve emeklilikte BAĞKUR primleri nedeniyle sıkıntı yaşayan esnafın mağduriyetini bir kez daha TBMM gündemine taşıdı.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, işçinin, çiftçinin, emeklinin alım gücünün düşmesinin esnafları doğrudan etkilediğini vurgulayarak, ticaret hacminin daraldığını söyledi. AVM’lerin kent merkezlerinde artmasının ise küçük esnafı zora soktuğunu ifade eden Gürer, “Bu yetmezmiş gibi halkın alım gücünün düşmesi esnafa kepenk kapattırmaktadır” dedi.

 

Geriye dönük borçlanma sağlansın

 

2000 yılından önce oda ve vergi kaydı bulunan ve iş yeri olan esnafın, BAĞKUR’a kayıt yaptırmadığı için emekli olamadığını hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “Geriye dönük borçlanma yoluyla esnafa emeklilik yolu açılmalıdır. Geçmişte bu konuda düzenlemeler yapılmışsa da farklı nedenlerle borçlarını ödeyemeyen esnaflar için bir kez daha bu yol açılmalı ve esnafın emekli olması için gerekli destek verilmelidir. Bir yıllık yapılandırma süreciyle emekliliğin esnafa bir hak olarak yeniden tanınması bu mağduriyetleri giderecektir.

 

Bu konuda vermiş olduğum Kanun Teklifi komisyonda bekliyor. Ayrıca, esnafların ödemekte oldukları primlerin yüksekliği nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar vardır. Ülkemizde her kesimin artan sorunları yanında esnaflar için de yapılması gereken düzenlemelerin bir an önce yapılmalıdır” dedi.

 

Kanun teklifi verdim

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esnafın emekliliğini kolaylaştıracak olan kanun teklifinin de mecliste olduğunu belirtti. Gürer, “İktidar bu konuda çözümcü olursa binlerce esnafın mağduriyeti giderilmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.