40’tan sonra ALS’ye dikkat! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

40’tan sonra ALS’ye dikkat!

Bu haber 24 Haziran 2019 - 16:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

Doruk Sağlık Grubu Nöroloji Uzmanı Dr. Çiğdem Şen, Dünya ALS Günü vesilesiyle, tüm sinir sistemini etkileyerek kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren ve bakıma muhtaç hale getiren Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığı hakkında bilgi verdi.

 

Omurilik ve beyindeki motor sinir hücrelerinin ölmesiyle ortaya çıkan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığıyla ilgili konuşan Dr. Çiğdem Şen, “ALS hastalığı, genellikle 40 ile 70 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerde; toplam nüfusun 100 binde 2 ile 6’sında görülür. Yüzde 3 ile yüzde 10 ailesel; yüzde 90 ile yüzde 95’i ise sportatik, diğer bir deyişle tesadüfi olarak ortaya çıkan hastalık, bulaşıcı değildir” dedi.

 

ALS’nin, kişinin vücudunda bulunan omuriliği tahrip ederek kas erimesine sebep olduğunu belirten Dr. Şen şöyle devam etti: “İstemli kas olarak bilinen, yürüme ve konuşma gibi hareketlerinden sorumlu olan sinir hücrelerinin tahribata uğraması ile hasta pek çok yetisini kaybeder ve hasta, ALS’nin ilerleyen aşamalarında tüm kas hareketlerini kaybeder”

 

 

ALS sürekli ve ilerleyici bir hastalık türü

 

Dr. Şen, sürekli ve ilerleyici bir hastalık türü olan ALS ile ilgili şu bilgileri verdi: “ALS, beyin ve omurilikte bulunan motor sinir hücrelerinin tahrip olması; motor nöronların vücutta yer alan kaslara ileti ve uyarı gönderememesi sonucu, kaslarda güçsüzlüğe sebep olur. Hastalık her kişide farklı kas gruplarının tutulumuyla başlasa da çoğunlukla, güçsüzlük, kas zayıflığı ve kişinin ellerini kullanırken karşılaştığı zorluk ve kavrama güçlüğü ile kendini gösterir. Bazı kişilerde dilin hareketini sağlayan kasların zayıflaması sonucu konuşamama, kelimeleri yuvarlama gibi belirtilerle de başlayabilir. Ayrıca çiğneme, nefes alma ve yutkunma gibi problemler de ALS hastalığının başlangıç döneminde karşılaşılan problemlerdir.

 

Nöron adı verilen sinir hücrelerinin kaybının artması ile birlikte yavaş yavaş tüm kaslarda güç kaybına yola açarak kişiyi, kendi işini yapamaz hale getiren ALS, ileri dönemlerinde zihinsel ve bellek fonksiyonlarını etkilemeksizin kişiyi tamamen hareket edemez ve vücudunu kontrol edemez hâle getirir. Hastalığın ilerleme süresi ve süreci de kişiden kişiye farklılık gösterse de, hastalığın son aşamasında solunumu etkileyerek, kişinin kendi kendine nefes alabilmesine engel olur”

 

ALS hastalığının belirtileri nelerdir?

 

Hastalığın başlangıç belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de, kademeli olarak ilerleyen ALS’nin temel belirtileri arasında kas güçsüzlüğü yer alır diyen Dr. Şen, “Bazı kişiler konuşmakta güçlük çekerken, bazıları kaşık tutmakta zorluk yaşayabilir. Progresif bir hastalık olan ALS’nin ilerleme hızı da kişiden kişiye değişmekte ve belirli bir sırayı izlememektedir. Hastaların ortalama olarak yaşam süresi 3-5 yıl arasında değişse de, bazı hastaların 10 yıldan fazla yaşadığı da görülür. Hastalığın erken döneminde sıklıkla karşılaşılan belirtiler; yürüme ve merdiven çıkmada zorluk, ince el işlerini yapamama, yutmada güçlük, kas seğirmesi, kramp ve kaslarda incelme, konuşma sırasında karşılaşılan güçlükler, hâlsiz, güçsüz hissetme ve kilo kaybıdır” dedi.