Kurallara uymayan çiftçiler yandı! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Kurallara uymayan çiftçiler yandı!

Bu haber 19 Nisan 2019 - 8:15 'de eklendi ve 582 kez görüntülendi.

 

Karacabey Ziraat Odası, Karacabey Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği ile Karacabey İlçe Jandarma Komutanlığı işbirliğinde çiftçilere, traktörlerinin karayoluna çıkması için gerekli kurallar anlatıldı. Bilgilendirmede, traktörlerin özellikle fenni muayeneleri ve sigortalarında eksiklikler olduğunu söyleyen yetkililer, sürücüleri bu konuda uyardılar.

 

Ziraat Odası’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına Karacabey Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amiri Başkomiser Musa Sevil, İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik Tim Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Turan Altun, Uzm. Jan. Çvş. Mehmet Taş, Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Ramazan Bay, Ziraat Odası Meclis Başkanı İbrahim Büke, bazı muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

 

Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amiri Başkomiser Musa Sevil ve Jandarma Trafik Tim Komutanı Kıdemli Başçavuş Turan Altun tarafından gerçekleşen bilgilendirmede, çiftçilerin traktörleriyle ilgili yapmaları gerekli olan kurallar anlatıldı. Özellikle traktörlerin fenni muayenelerinin ve sigortalarının mutlaka yapılması, ışık donanımı ile fren sistemlerinde de herhangi bir sorunun olmaması gerektiği üzerine durulan toplantıda çiftçilere yönelik şu uyarılar bulunuldu:

 

“Traktörlerle yürütülen zirai faaliyetler öncesi ve sonrasında ikamet yerlerine traktörler üzerinde günübirlik gidip gelindiği, traktör arkasına takılan gereçler ile şehirlerarası karayoluna kontrollü veya kontrolsüz giriş çıkış yapıldığı, başta ışık ve diğer teknik donanımları eksik ve bulunmayan traktörlerin gün bitiminde gece seyrettiği, sonuç olarak eksiklikleri veya yapıları itibariyle diğer sürücülere fark edilme ve görülmelerinin sınırlı düzeyde olmaları nedeniyle trafik denetimlerinin amacını ve karayolunun trafik güvenliğini olumsuz etkiledi bildirilmiştir.

 

 

Traktör römorklarına arkadan çarpma, traktörlerin tarladan karayoluna katılımında meydana gelen kazalar, traktörlerde ön ve arka ışık donanımlarının yanı sıra flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli uyarı lambası bulundurma zorunluluğu vardır. Römorklar ve bağlantı ekipmanlarının uygunsuz ve görüşü engelleyecek şekilde yüklenmesi, traktörlerde yolcu taşınması, fenni muayene ve sigortalarının da mutlaka yaptırılması gerekmektedir.

 

Lastik tekerlekli traktörler yerleşim yeri içinde 20, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 30, bölünmüş yollarda ise 40 kilometrede gidebilir. Traktörler otoyollara ise giremezler.

 

Lastik tekerlekli traktörler ile ve römork takarak ticari amaçla yük taşımak yasaktır. Tarım ürünlerinin toplanması, yüklenmesi ve boşaltılması amacıyla tarla veya işyerlerinde götürülüp getirmek üzere lastik tekerlekli traktörlerin römork veya yarı römorklarına oturmaları şartıyla, taşıma sınırının her tonu için en çok üç kişi bildirilebilir. Yük üzerinde insan taşınamaz. Ancak yük ve insanın beraber taşınmasını mecburi kılan hallerde, aracın her türlü hareketi ve durması sırasında insanların bulunduğu sahaya tecavüz etmeyecek şekilde yükün sağlamca tespiti ve römork kapaklarının da düşmeyi önleyecek şekilde kapalı olması mecburidir. Çiftçilerimizin bu kurallara dikkat etmesini istiyoruz. Çünkü bu konuda bizler de denetimleri sıklaştıracağız”

 

 

Sigortasız yola çıkıyorsunuz!

 

Toplantıda, Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amiri Başkomiser Musa Sevil, Karacabey’deki traktörlerin çoğunun muayenesiz ve sigortasız yola çıktığını söyledi. Bunun üzerine gazetecilerin, “İfadenize göre o zaman Karacabey’in köylerindeki çoğu traktörün, kurallara uymadan karayoluna çıktığı ortaya çıkıyor” demesi üzerine Başkomiser Sevil, ‘çoğunun’ açıklamasını tam olarak yapamadı.

 

Yine gazetecilerin, Karacabey’de trafiğe kayıtlı kaç traktör olduğunu sorması üzerine Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amiri Başkomiser Musa Sevil, bu sayıyı bilmediğini söyledi. Aynı sorunun yöneltildiği İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik Tim Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Turan Altun da soruyu yanıtlayamadı.

 

Daha sonra Başkomiser Sevil gazetecilere, bu bilgiyi İstasyon Amirliği’nden alabileceklerini belirtirken, Kd. Başçavuş Altun da, tam emin olamasa da sayının 2 bin 500’ün üzerinde olduğunu hatırladığını söyledi.

 

 

Her fırsatta ceza yazıyorlar!

 

Öte yandan, toplantıda söz alan Taşpınar Mahalle Muhtarı Fedai İzli de, jandarma trafiğin kendilerine her fırsatta ceza yazdığından yakındı.

 

Tarlaya giderken zarar görmemesi için ehliyetlerini bazen yanlarına almadıklarını, bazen kıyafet değiştirdiklerinde diğer kıyafetlerinden kaldığını yada bazen unutarak yola çıktıklarını söyleyen Muhtar Fedai İzli, “Zaten gittiğimiz yer belli. Evden tarlaya, tarladan eve gidiyoruz. Yolda polis ve jandarma ekipleri tarafından durduruluyoruz. Ehliyetimiz istendiğinde, bazen yanımızda olmadığını için veremiyoruz ama hemen getirtebileceğimizi söylüyoruz. Ardından da telefon edip getirtiyoruz. Polis memuru arkadaşlar bunu anlayışla karşılayabiliyorken, jandarma ekipleri ehliyetimizin gelmesine rağmen bize ceza kesiyor. Zaten sistemden ehliyetimizin olup olmadığını görüyorlar ama yinede ceza kesiyorlar. Onlardan da biraz anlayış bekliyoruz” dedi.

 

Bunun üzerine Jandarma Trafik Tim Komutanı Kd. Bçvş. Turan Altun, ehliyeti yanında bulundurmamanın bir suç olduğunu ve bununda cezasının 235 TL olduğunu ifade ederek, “Ehliyetinizi yanınızda bulundurmak zorundasınız. Yanınızda yoksa sizi kontrol eden görevlinin size ceza yazması gerekir. Yazmayadabilir. Yani şuan bir şey diyemem ama o andaki görevlinin insafına kalmış bir şey” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN