Sağlıklı bir kalp için midenize iyi bakın « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Sağlıklı bir kalp için midenize iyi bakın

Bu haber 18 Ocak 2019 - 9:52 'de eklendi ve 662 kez görüntülendi.

 

Dengeli beslenmenin ve her gıdadan gerektiği ölçüde faydalanmanın, sağlıklı bir kalp için çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, kilo almamak için değil, sağlıklı yaşamak için vücudun ihtiyacından fazlasının tüketilmemesi gerektiğine işaret ediyor.

 

Özel Hayat Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Eminlatif, dengeli beslenme ve kalp sağlığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 

Dr. Eminlatif, dengeli beslenmenin ve her gıdadan gerektiği ölçüde faydalanmanın, sağlıklı bir kalp için çok önemli olduğunu belirtti. Dr. Eminlatif, “Her gıdadan ölçülü ve vücudunuzun ihtiyacı kadar tüketip, dengeli beslenmeliyiz. Vücudumuzu aç bırakarak, öğünleri kısarak kilo vermek ya da sağlıklı olmak mümkün değildir” dedi.

 

 

İhtiyacınızdan fazlasın tüketmeyin

 

Dr. Ali Eminlatif, kilo almamak için değil, sağlıklı yaşamak için vücudun ihtiyacından fazlasının tüketilmemesi gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

 

“Kalp sağlığımız için nasıl beslenmeliyiz dersek de ilk olarak kızartma alışkanlığı ortadan kaldırılmamız gerekiyor. Bunun en önemli nedeni, kızartma işlemi sırasında yağın yanmasıdır. Hamur işi, fast-food, cips vb. yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle fast-food tarzı besinlerle birlikte; salam, sucuk ve sosis gibi işlenmiş etlerin tüketilmesi de engellenmelidir. Yiyecekler ‘istenildiği kadar’ değil, ‘ihtiyacınız kadar’ tüketilmelidir. Meyve ve sebze yerken de kalori miktarlarına dikkat etmeli ve ölçülü tüketilmelidir”

 

Her gün bir diş sarımsak tüketin

 

Her gün ez az bir diş sarımsak tüketmenin kalbe iyi geldiğini belirten Dr. Ali Eminlatif, “Kalbinizin ‘iyi’ olmasını istiyorsanız; her gün bir diş sarımsak, haftada üç kez fındık, haftada üç gün kuru fasulye ve nohut yiyin. Çayın yeşilini, üzümün kırmızısını tercih edin. Ancak kalbinizi düşünüyorsanız tuz, şeker, hamur işi, yağ ve alkolle vedalaşmanız lazım. Zira onların kalbe dost olmayacağını aklınızdan çıkarmayın” diye konuştu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.