Grip deyip geçmeyin! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Grip deyip geçmeyin!

Bu haber 06 Aralık 2018 - 14:31 'de eklendi ve 714 kez görüntülendi.

 

İnsan sağlığı için ciddi bir tehdit olan gribal enfeksiyonlar, her yıl dünya nüfusunun yüzde 15’ini etkilemekte, 3-5 milyon kişide ağır hastalık tablosuna neden olmakta ve bunların 500 bine yakını ölümle sonuçlanmaktadır.

 

Doruk Sağlık Grubu Yıldırım Hastanesi hekimlerinden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Gökhan Aktürk, solunum yollarına yerleşen İnfluenza virüslerinin gribe neden olduğunu belirterek, grip salgınlarının özellikle sonbahar ve kış aylarında zirveye ulaştığını söylüyor.

 

Risk grubunda olanlar mutlaka aşı yaptırmalı

 

Gripten korunmanın birkaç kolay yolu olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Aktürk, “Sık sık ellerimizi yıkamalı, hasta olan insanlarla mümkün olduğunca az temas etmeli, kapalı alanda fazla bulunmamalı, C vitamini içeren bolca meyve tüketmeli ve risk grubu içinde olanlar mutlaka aşı yaptırmalı” dedi.

 

 

Düzensiz yaşam iyileşme sürecini uzatıyor

 

Grip hastalığının normal seyrinde 5-7 gün içerisinde iyileştiğini belirten Uzm. Dr. Gökhan Aktürk, “Sigara ve alkol kullanımı, düzensiz ve sedanter yaşamın hastalığa yakalanma sıklığını artırmakta ve iyileşme süresini uzatmaktadır. Grip hastalığı genelde ciddi sonuçlara neden olmasa da, bebeklerde, yaşlılarda, kalp rahatsızlığı, astım, şeker hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklarda ağır seyretmekte ve hatta ölümlere sebep olabilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Antibiyotik tedavisi öncelikli değildir

 

Grip hastalığının çok kolay yollardan bulaştığına dikkat çeken Uzm. Dr. Gökhan Aktürk, “Hastalığa yakalanmış kişiler istirahat etmeli, bol vitamin ve sıvı almalıdır. Bunun yanı sıra tuzlu su ile burun lavajı yararlı yöntemlerdir. Beslenmeye dikkat etmeli ve semptomlara göre doktor tavsiyesiyle ilaç tedavisi uygulanmalıdır” diye konuştu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.