Bu belirtiler varsa dikkat! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Bu belirtiler varsa dikkat!

Bu haber 07 Kasım 2018 - 16:07 'de eklendi ve 1.139 kez görüntülendi.

 

Özel Medicabil Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurcan Güler, kışın yaklaştığı günlerde özellikle göğüs ve üst solunum yolları hastalıklarına ilişkin uyarılarda bulundu.

 

Uzm. Dr. Güler, “Mevsimlerin değiştiği, havaların soğuduğu bugünlerde mikrobik enfeksiyonlarda artış olur. Bu hastalıklardan bazıları bronşit, zatürre ve griptir. Ayrıca astım ve KOAH hastalarında alevlenmeler görülebilir. Özellikle yaşlı hastalarda zatürreler, KOAH alevlenmeleri ciddi yoğun bakım ihtiyacı gerektirebilir, ölümle sonuçlanabilir” dedi.

 

Açıklamasına, “İnsanın aklına nasıl önlem alabiliriz, ne yapabiliriz gibi sorular geliyor. Aslında alabileceğimiz en önemli ve etkili önlem tabii ki aşı yaptırmak. Grip ve zatürre aşılarının yapılmış olması bizi bu hastalıklardan ve bu hastalıkların kötü sonlarından büyük ölçüde koruyacaktır” diyerek devam eden Dr. Güler, göğüs hastalıklarının sebepleri arasında sigaranın da önemli bir yerinin bulunduğunu söyledi.

 

 

Özel Medicabil Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurcan Güler, şunları söyledi; “Sigara mikroplara karşı vücudumuzun savunma sistemini bozar, böylelikle daha çabuk hasta olur, daha zor iyileşiriz. Kapalı ve kalabalık ortamlarda çok bulunmamak, dengeli beslenmek, bol vitaminli gıdalar almak (özellikle C vitamini içeren), stresten uzak durmak, kendimize dinlenmek için vakit ayırmak gibi yöntemler alabileceğimiz diğer basit önlemlerdir. Kısacası kendimize iyi bakarak bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız.

 

Bütün bunlara rağmen hastalandıysanız o zaman nelere dikkat edilmeli? Ne zaman doktora başvurulmalı? Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı gibi belirtileriniz varsa C vitamini almak ve birkaç gün istirahat etmek aslında yeterli gelecektir. Ama bu belirtilerinizin uzun sürmesi öksürük, iltihaplı balgam, yüksek ateş, kanlı balgam, nefes almakta zorluk, göğüs ağrısı gibi yakınmaların olması durumunda mutlaka bir doktora gidilmelidir.

 

Kendi başına ya da arkadaş, komşu tavsiyesi ile ilaç kullanılmamalıdır. Hapşırma, öksürme durumlarında ağzımızı elimizle kapatmak yerine dirseğimizin iç yüzünü kullanmalıyız. Gereken önlemleri alalım, zamanında doktora başvuralım diyorum ve sağlıklı bir kış diliyorum”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.