Marmarabirlik organik zeytin üretecek « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Marmarabirlik organik zeytin üretecek

Bu haber 25 Ağustos 2014 - 15:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, coğrafi bakımdan organik tarıma uygun olan Marmara Adası’nda alt yapı desteğinin sağlanması halinde organik zeytin ve zeytinyağı üretimi yapabileceklerini söyledi. Asa, “Sektörde büyük eksikliği hissedilen organik zeytin pazarına girmemiz halinde, bu pazardaki açığı kapatıp, üretici ortaklarımıza katma değer sağlayacağımız gibi hem Birliğimizin marka gücünü arttırarak, hem de sektördeki haksız rekabetin önüne geçerek tüketici memnuniyetini sağlarız” diye konuştu.

 

Kaymakam ve belediye başkanı ziyaret etti

 

Marmara Adası Kaymakamı Yakup Güven, Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa’yı Başköy Entegre Tesisleri’ndeki birlik merkezinde ziyaret etti. Ziyarete Marmara Adası Kooperatif Başkanı Hasan Organ ile yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

 

Marmara Adası İlçe Kaymakamı Yakup Güven ile İlçe Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, amaçlarının üreticilere Marmara Adası’nda organik tarım yapılmasını teşvik olduğunu söyleyerek Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa’ya, Marmarabirlik’in bölgedeki kooperatif ortakları aracılığıyla organik zeytin yetiştiriciliği konusunda ortak bir proje yürütülmesi teklifinde bulundular.

 

İlçe Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, organik zeytin ve zeytinyağı üretimi için Marmara Adası’nın en elverişli bölge olduğunu ve kooperatif ortaklarının sıcak bakması halinde her türlü yerel yönetim bazında destek sağlayacaklarını söyledi.

 

Konuyla ilgileniyoruz

 

Birlik Başkanı Hidamet Asa da, dünyada artık organik üretim ile pazarının katma değer sağlayan önemli bir sektör haline geldiğini ve pazar payını sürekli arttırdığını belirterek, konuyla yakından ilgilendiklerini söyledi.

 

Başkan Asa, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Marmara Adası’nın coğrafi olarak organik tarıma elverişli olduğunu biliyoruz. Organik tarım ya da Ekolojik tarım toprak verimliliğini, çevrenin korunmasını ve gıda güvenliğini esas alan, üretimden tüketime kadar her aşamasının kontrole bağlı olduğu sertifikalı bir üretim sistemidir. Dolayısıyla salt doğal ve ilaçsız üretimin adı Ekolojik üretim değildir. Maalesef tarım sektöründe merdiven altı üretim mevcut. Biz üretici ortaklarımızın ürününün her safhasını kontrol ettiğimiz gibi zeytini de doğal fermantasyon yöntemiyle işlememize rağmen organik zeytin üretimi yapılmasını ve tüketiciye sunulmasını da önemsiyoruz”

 

Organik tarımda organik zeytin üretimine sıcak baktıklarını söyleyen Başkan Asa, gerekli alt yapı oluşturulması durumunda yaklaşık bin 500 ton sofralık zeytin üretimi olan Marmara Adası’nda üretime geçebileceklerini söyledi.