Karacabey fidanıyla ünlenecek « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Karacabey fidanıyla ünlenecek

Bu haber 25 Ağustos 2014 - 20:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Fidan Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri, Belediye Başkanı Ali Özkan’ı makamında ziyaret etti. Çalışma işlevleri ve projelerinden bahseden Birlik üyeleri, Karacabey’de hayata geçecek 900 dekar alandaki üretim çalışmalarını Başkan Özkan’a iletti.

 

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarete FÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Tanrıver, FİDAN A.Ş. Yönetim Kurulu Üyelerinden Lütfi İhsan Okumuş, Cevat Esen ve Meyvecilik Danışmanı Prof. Dr. Atilla Aşkın yer aldı.

 

Türkiye’de fidan sektöründeki gerekli fidan üretiminin yetersiz kalmasından yola çıkarak, mevcut boşluğu gidermek amacıyla kurulan FİDAN A.Ş. ve çalışmalarını Başkan Özkan’a anlatan Birlik Başkanı Gürsel Tanrıver, “Sayın Bakanımız Mehmet Mehdi Eker’in de katıldığı törenle Muğla Dalaman’da 600 dekar, Adana Çukuroava’da 500 dekar ve Karacabey’de 900 dekar alanda toplamda ise 200 dekarlık bir alanda üretim çalışması yapacağız” dedi.

 

Çalışmalarında Karacabey’in önemine değinen Tanrıver, “Bu bölge bizler için gerçekten kıymetli. FİDAN A.Ş. özellikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu Karacabey TİGEM işletmesini pilot işletme olarak teslim almış ve 900 dekar alanda üretim çalışmalarına başlamıştır. Bu uygulama artık Türkiye’de model olmuştur” dedi.

 

Belediye Başkanı Ali Özkan’da yaptığı açıklamada, “Ülkemizin ve fidancılık sektörünün ekolojiye uygun standart anaçlar üzerine ve pazar isteklerine uygun çeşitlerin üretildiği örnek bir işletme olarak Karacabey’de faaliyet göstermeniz bizler için mutluluk verici. Önümüzdeki dönem içerisinde üretilecek materyaller hem yurt içi ihtiyacını karşılamada hem de yurtdışına yapılacak ihracat çalışmaları ile ülkemize önemli bir ihracat gelirinin girmesine katkı sağlayacağını umuyorum. Bu anlamda başta bölgemiz olmak kaydıyla Türkiye’de tarımın kalkınmasında payımıza düşeni itinayla yapmaya hazırız. Seçim vaatlerimizden biri zaten ‘Nerde Tarım, orada varım’ idi. Tarımıyla marka olan bir Karacabey oluşturmak için güzel projelerimiz ve süren çalışmalarımız var” şeklinde konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN