AKP ülkeyi kaosa sürüklüyor « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

AKP ülkeyi kaosa sürüklüyor

Bu haber 19 Ağustos 2014 - 5:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Saadet Partisi (SP) İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, ülke siyaseti ve ülke gündemini değerlendirdiği bir basın açıklaması yaptı.

 

Türkiye politikalarının genel bir değerlendirilmesi yapıldığında ülkenin yavaş yavaş kaosa doğru sürüklendiğini söyleyen Koçak, “Cumhurbaşkanlığı seçimleri sorunsuz bir şekilde atlatıldı ama bundan sonraki süreç büyük tartışmalara gebedir. Türkiye’de tarım ve hayvancılık bitti, dışarıdan ot ve saman bile ithal etme noktasına geldik. Anadolu’da dibe vuran hayvancılık ve tarımla birlikte büyükşehirlere doğru göç başladı. Göçlerin sonucunda suç oranları arttı ve Türkiye, tarihinde cezaevlerindeki en yüksek doluluk oranına ulaştı” dedi.

 

Türkiye’nin iktisadi konularında da dikkat çeken tespitler yapan Koçak, son açıklanan raporlara göre, Ağustos ayında Türkiye’nin işsizlik oranının yüzde 8,8 olduğunu söyleyerek, “AKP 2002 yılında işbaşına geldiğinde Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 6 idi. Mevsim olarak bile işsizliğin en az olması gereken bir mevsimde, AKP’nin iktidar olduğu dönemi baz alarak aşağı yukarı işsizlik oranında yüzde 40’lık bir yükselme söz konusu. Cari açık bir türlü önlenemiyor, durdurulamıyor. Tarım, hayvancılık aşağı yukarı tamamıyla çökmüş durumda. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa mevcut iktidar döneminde dışarıdan kurbanlık anguslar getirilmiş yani hayvan ithal edilmiştir. Yine AKP döneminde tarihimizde ilk defa saman ve ot ithal etmişiz” şeklinde konuştu.

 

Anadolu’nun geçim kaynakları olan tarım ve hayvancılığının bitme noktasına gelmesinden büyükşehirlere doğru gerçekleşen göçler sonucunda büyükşehirlerde de toplumsal olayların yaşandığına dikkat çeken SP İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, “İstanbul’un nüfusu 7-8 milyondan 16 milyona dayandı. Sadece İstanbul’a yapılan çılgın projelerle çok az bir zaman sonra nüfus 30-40 milyona ulaşacaktır. Bunun da emareleri var zaten, Anadolu boşalıyor.

 

Peki göç eden insanlar gittikleri yerlerde memnunlar mı? Göç edilen iller acaba huzur içinde mi? Hayır. Bununla beraber toplumsal olaylar da oluyor, daha önce cami önüne bırakılan bebekleri artık çöplüklerden topluyoruz. Sonra cinayetler, kapkaç olayları, hırsızlık vb. Nitekim Adalet Bakanlığı Ağustos ayı içerisinde yayınlamış olduğu bir rapora göre, cezaevleri Cumhuriyet tarihinin en yüksek doluluk oranına ulaşmıştır. Yani rakamla 151 bin kişi işlediği suçlardan dolayı cezaevlerinde tutuklu bulunuyor.

 

Peki bu insanlar durup dururken mi suç işledi de içeri girdi? Önceki gün tespit edildiği kadarıyla bir yıl içerisinde Türkiye’de kadın cinayeti 169 olarak belirtildi. Bu cinayetlerin temelinde huzursuzluk, huzursuzluğu tetikleyen ise geçim sıkıntıları ve çoğu da Anadolu’dan ekmek bulmak için göç eden insanlar” dedi.

 

Türkiye’nin AKP döneminde tarihinin en büyük borçlanmasını yaşadığını ifade eden Koçak, sözlerini şu ifadelerle noktaladı; “AKP, 2002 yılında işbaşına geldiğinde Türkiye’nin toplum borcu 230 milyar dolar civarındaydı. Şu an 650 Milyar dolar. ‘Hükümet, IMF’ye olan 21 Milyar dolar borcu ödedi’ diyorlar. İnsanımız IMF’ye ödenen borçla Türkiye’nin borçtan kurtulduğunu zannediyor. Tabiri caizse IMF’ye olan borcumuz devede kulak bile değildi. Bugün Türkiye’de devlet borçludur, millet borçludur, tüzel kişiler borçludur hatta doğmamış bebeler bile 7 bin 500 dolar borçludur. Ağlamanın sızlamanın kimseye faydası olmadığına göre ne yapmalıyız? Görev bizlere düşmektedir. Tabii ki başta Saadet Partisi’ne düşmektedir. Yaşanabilir bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye ve Adil bir dünyanın kurulması için var gücümüzle çalışmak zorundayız ve çalışacağız.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN