2/B’de son çeyrek « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

2/B’de son çeyrek

Bu haber 15 Ağustos 2014 - 8:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabeylileri de yakından ilgilendiren Bursa’daki 2/B hak sahibi olup da başvuruda bulunmayan arazi kullanıcılarına 6 ay ek başvuru süresinin 1 Eylül 2014 tarihinde sona ereceği duyuruldu.

 

Bursa Defterdarlığından yapılan açıklamaya göre; “Bursa’daki 2/B hak sahibi olup da satın alma talebinde bulunanlardan ve satışı yapılabilir nitelikte olan 15 bin 735 adet arazi kullanıcısından 14 bin 511 kişiye tapuları verilmiştir. 2/B hak sahibi olup da başvuruda bulunmayan arazi kullanıcılarına tanınan 6 ay ek başvuru süresi ise 01 Eylül 2014 tarihinde sona erecek.

 

Aynı madde uyarınca yapılan tebligata rağmen üç aylık süre içinde satış bedelini veya peşinat bedelini ödemeyen 2/B hak sahiplerine de 6 aylık ek ödeme süresi getirilmiştir. Yapılan düzenlemeye göre başvuru ve ödeme yapmak isteyenlerin 2/B arazi satış bedelleri, Tüketici Fiyat Endeksi Aylık Değişim Oranları toplamında artırılarak hesaplanacaktır. Getirilen 6 aylık ek başvuru süresinden faydalanacak 2/B hak sahiplerinin, noter tarafından düzenlenecek muvafakatname vermeleri suretiyle bu haklarını devretmeleri mümkündür.

 

1 Mart 2014 satın alma başvuru süresi dolmayanlar ile ödeme süresi sona ermeyenlere ilave süre verilmediğinden bu nitelikteki başvuruların ve ödemelerin zamanında yapılması, daha önce belirlenen taksit sürelerine dikkat edilmesi hak sahipliğinin devamlılığı açısından önem arz etmektedir. 1 Eylül 2014 tarihinde sona ereceğinden kalan süre zarfında 2/B hak sahiplerinin başvuruda bulunmaları kendi menfaatlerine olacaktır.” denildi.