ÇKS başvuruları yine uzadı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

ÇKS başvuruları yine uzadı

Bu haber 04 Ağustos 2014 - 17:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2014 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuru süresinin 29 Ağustos 2014 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.

 

Çiftçilerin mağduriyet yaşamamaları için belirtilen süreye kadar ÇKS başvurularını yapmalarını isteyen İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çağdaş Çeki, şunları söyledi: “Bilindiği üzere Bakanlığımızca yürütülen Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) uygulamaları kapsamında 16 Nisan 2005 tarihli Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği yürürlükten kaldırılarak 27 Mayıs 2014 tarihinde yeni Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği yayımlanmıştır.

 

Yürürlükten kaldırılan 16 Nisan 2005 tarihli ÇKS Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde çiftçiler içinde bulunulan üretim sezonu ÇKS kayıtlarını yaptırmak ve/veya güncellemek üzere yıl boyunca İl/İlçe Müdürlüklerine müracaat edebilmekte ve müracaatlar üretim sezonunun 31 Aralık tarihinde sona ermekteydi.

 

27 Mayıs 2014 tarihinde yayımlanan ÇKS Yönetmeliğinin, Geçici 1. maddesi 1. fıkrasında yer alan ‘2014 üretim yılına ilişkin ÇKS başvuruları 30/6/2014 tarihinde sona erer. Bu tarih gerekli görüldüğü takdirde Bakanlık tarafından uzatılabilir. Çiftçilerin bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere ÇKS’ye yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapılamaz. Mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişiklikleri üretim yılı içerisinde yapılabilir.’ hükmü ile 2014 üretim yılı ÇKS çiftçi müracaat sürelerine ilişkin düzenleme yapılmıştır.

 

Daha önceki uygulama dönemlerinde çiftçi müracaatlarının yılsonuna kadar sürmesi nedeniyle ortaya çıkan çiftçi alışkanlıklarından bazı çiftçilerin 2014 üretim yılı ÇKS müracaatlarını başvuru süresi içerisinde yapmadıkları belirlenmiştir.

 

Bu çerçevede, olası çiftçi mağduriyetlerinin önlenmesi bakımından çiftçilerin 2014 üretim yılı ÇKS başvuru süreleri Yönetmeliğin Geçici 1. maddesi hükümleri doğrultusunda 29 Ağustos 2014 tarihi mesai bitimine kadar uzatılmıştır. Üreticilerimizin mağduriyet yaşamamaları için belirtilen tarihe kadar ÇKS işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN