Komşu kalkınmaya devam ediyor « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Komşu kalkınmaya devam ediyor

Bu haber 24 Temmuz 2014 - 14:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla ilk olarak Keles, Orhaneli, Harmancık ve Büyükorhan ilçelerine hizmet veren Keles Süt Ürünleri Tesisini hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, biber kurutma tesisi ile ikinci önemli yatırımı Mustafakemalpaşa ilçesine kazandırıyor. İnşaatı biten ve makinelerin montajı da önemli ölçüde tamamlanan tesiste incelemelerde bulunan Başkan Recep Altepe, kalan eksiklikleri de bir an önce tamamlayan tesisleri kullanıma açmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, yeni büyükşehir yasası gündemde bile yokken hayata geçirdiği kırsal kalkınma yatırımlarına yasanın yürürlüğe girmesinin ardından daha da hız verdi. Kırsal kalkınma yatırımlarında Bursa’nın en fazla göç veren dağ ilçelerine öncelik tanıyan Büyükşehir Belediyesi, Keles, Orhaneli, Harmancık ve Büyükorhan ilçelerindeki üreticilerden toplanan sütün katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi için Keles Süt Ürünleri Tesisini kurmuştu. Yeni Büyükşehir yasası öncesine tüm ilçelerde teknik çalışmaları tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, bölgelerin ihtiyaçlarına göre tesis kurma çalışmalarına hız verdi.

 

Ovaazatlı’ya kurutma tesisi

 

Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Ovaazatlı Beldesinde yapımına Özel İdare tarafından başlanan biber kurutma tesisleri, yeni yasa ile Özel İdare’nin kapatılmasının ardından Büyükşehir Belediyesi’ne devroldu. İnşaatı biten, makine montajları önemli ölçüde tamamlanmasına rağmen, bir türlü işletmeye açılamayan tesisler için devreye Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe girdi. Beraberindeki Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ile birlikte Ovaazatlı’daki tesisleri inceleyen Başkan Altepe, eksiklikler hakkında bilgi aldı.

 

Uzun vadede pazarlama imkanı

 

Kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla tüm ilçelerin tarımsal potansiyeline uygun projeler hazırladıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kırmızı toz biber üretiminin yoğun olduğu Ovaazatlı’daki kurutma tesisini de bir an evvel hizmete açmak istediklerini söyledi.

 

Tesisin eksikliklerinin kısa zamanda giderileceğini ifade eden Başkan Altepe, “Üreticilerimiz ürünlerini taze olarak kısa vadede pazarlamanın yanında artık kurutup, ambalajlayarak daha uzun vadede dünya pazarlarına sunma imkanı da bulacak. Bu bölgede biber üretimi yoğun olduğu için biber kurutma ön planda olsa da bu tesis sayesinde kurutmaya elverişli yeni ürünlerin yetiştirilmesine olanak sağlanmış olacak. Böylece ürün çeşitliliği de gelişecek. Bizim tek amacımız bölge halkının daha çok kazanması” diye konuştu.

 

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan da, bölge üreticisinin yıllardır üretime değer katacak proje talebinde bulunduğunu hatırlatarak, “Halkımızın bu talebine Büyükşehir Belediyemiz cevap vermiş oluyor. Köylümüzün ürünleri bu tesis sayesinde uluslararası piyasada değer bulabilecek. Bölgeye kattığı değer nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’ye teşekkür ediyorum” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN