Erdoğan bağışçılarını açıklasın « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Erdoğan bağışçılarını açıklasın

Bu haber 14 Temmuz 2014 - 15:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı adaylarının bağış toplama startını verdiği gün Meclis’te basın toplantısı düzenleyen CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı bağışçılarını açıklamaya davet etti. Diğer iki aday Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın bağışçılarını kamuoyuyla paylaşma sözü verdiğini hatırlatan Erdemir, “Başbakan Erdoğan bağışçılarını açıklamaktan neden korkuyor?” diye sordu.

 

CHP’li Erdemir, 156 sivil toplum girişiminin oluşturduğu Denge ve Denetleme Ağı’nın şeffaflık çağrısını dile getirip, yapılan bağışların ve bağışçıların kimliklerinin her hafta düzenli olarak kamuoyuna açıklamasını talep etti. Adaylara bağış toplamak için yalnızca bir aylık süre verilmesini ve adayların toplayacağı bağışa bir üst limit getirilmemesini eleştiren Erdemir, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin mevzuat eşit, çoğulcu ve adil bir kampanya yürütmek için sonra derece yetersizdir” dedi.

 

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Venedik Komisyonu’nun da seçim kampanyası finansmanında şeffaflığın vazgeçilemez olduğunu vurguladığını hatırlatan Erdemir, Türkiye’nin mevcut mevzuatını uluslararası standartlara yükseltmediği takdirde “ayıplı demokrasi” olarak algılanacağını savundu.