Süt dişlerini ihmal etmeyin! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Süt dişlerini ihmal etmeyin!

Bu haber 10 Temmuz 2014 - 15:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Süt dişleri bebeklerde 6 aydan sonra alt ön bölgede çıkmaya başlıyor ve 3 yaşına kadar tüm süt dişleri tamamlanmış oluyor. 3 yaşında, alt ve üst çenede toplam 20 tane süt dişinin çıkmış olması gerekiyor. Ergenlik dönemine kadar işlevini sürdüren süt dişlerinin erkenden çürümesi ya da zamansız çekilmesi, kalıcı dişlerin dizilimini bozuyor ve çocuklarda ortodontik tedavi ihtiyacına neden oluyor.

 

Zamanında çekilmeyen ve sağlıklı bakılmayan süt dişlerinde oluşacak iltihapların, kalıcı dişlerde kalsifikasyon bozukluğuna neden olabildiğini belirten Acıbadem Bursa Hastanesi Diş Hekimi Gizem Galın, “Süt dişleri geçici oldukları için aileler tarafından kalıcı dişler kadar önemsenmeyebiliyor ancak sağlıklı bir diş sağlığı süt dişlerinden başlıyor” dedi.

 

Fırçalama alışkanlığı aileden başlıyor

 

Süt dişlerinin geçici olsalar da kalıcı dişlerin diziliminde ve ilerleyen yaşlardaki diş sağlığında önemli bir rol oynadığını belirten Gizem Galın, “Aileler, bu dişleri kalıcı olmadıkları için çok fazla önemsemeyebiliyor. Ancak süt dişlerine iyi bakmamak beraberinde dizilim bozukluklarını ve kalisifikasyon bozukluklarını getirebiliyor. Çocuklarda çürüğün önlenmesi için, düzenli ve doğru diş fırçalama alışkanlığının erken yaşta edinilmesi gerekiyor. Bunun için ailenin sağlıklı beslenme ve düzenli diş fırçalama alışkanlığı olması gerekir. Anne-babaların bu konudaki farkındalıklarını artırmaları gerekiyor. Genelde çocuklar, anne-babalarını taklit etmekten hoşlanıyor. Düzenli olarak dişlerini fırçalayan anne ve babasını gören çocuğa bu alışkanlığı kazandırmak daha kolay oluyor. Akşamları dişlerin beraber fırçalanması ailece yapılan keyifli bir aktiviteye dönüşebiliyor” şeklinde konuştu.

 

Diş fırçalamayı sevdirmenin yolları

 

-Diş fırçası seçimi için çocuğunuzun fikrini alın. Seçenek sunmak motivasyonunu arttırmayı sağlıyor.

 

-Çocuğunuza şeker, çikolata, bisküvi yedirdikten sonra aynada dişlerinin üzerini gösterin. Sonra dişlerini fırçalatın ve fırçalama sonrasında dişlerinin ne kadar güzel, temiz ve beyaz olduğunu yine kendisine göstererek aradaki farkı görmesini sağlayın.

 

-Bir diş fırçalama panosu oluşturun ve her fırçalamadan sonra pano üzerinde işaretleme yapın.

 

-Banyoya bir kum saati yerleştirin ve her fırçalamada kum saatini ters çevirerek zaman tutun. Yaklaşık 2 dakikalık fırçalama yeterli olacaktır.

 

Çocuklarda fırçalama sırasında bunlara dikkat!

 

-3 yaş altı çocuklarda yutma riski fazla olduğu için dişlerin macunsuz fırçalanması gerekiyor.

 

-Fırça seçimi yaparken; çocukların ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan oluşan fırçaların tercih edilmesi önemli.

 

-3 yaşından büyük çocuklar için, nohut büyüklüğündeki diş macunu kullanmak yeteri oluyor.