Turistlere ‘ask me’ çağrısı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Turistlere ‘ask me’ çağrısı

Bu haber 07 Temmuz 2014 - 14:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa’nın Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin ardından kentin turizm altyapısını güçlendirmeye başlayan Büyükşehir Belediyesi, Gönüllü Kent Rehberleri Projesi’ne start verdi. Büyükşehir Belediyesi’nin özel ve devlet okullarıyla temasa geçerek belirlediği İngilizce, Fransızca ve Arapça bilen öğrenciler üzerinde ‘Ask me’ (Bana sor) yazılı tişörtleriyle, turistlere kentin tarihi ve turistik değerleri hakkında bilgi veriyor.

 

Her turiste bir rehber

 

Proje kapsamında tek tip şapka, tişört, ayakkabı, çanta, harita ve çeşitli materyalleri Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan gönüllü turizm elçilerine öğle yemeği ve ulaşım desteği de yine Büyükşehir Belediyesi tarafından veriliyor. Ulucami, Hanlar Bölgesi, Tophane ve Yeşil Türbe olmak üzere 3 önemli noktada görev alan gönüllü turizm elçileri üzerinde ‘ask me’ (Bana sor) yazılı tişörtleriyle yabancı turistlere rehberlik ediyor. Bursa’yı turlarla ziyarete gelen turistler genellikle kafile rehberleriyle hareket ederken, bireysel olarak Bursa’ya gelen turistlerin bugüne kadar yaşadığı en önemli sorun olan rehber bulma sorunu da bu proje ile ortadan kalkmış oldu.

 

Yabancı dilimizi geliştiriyoruz

 

Pazar ve Pazartesi günleri dışında haftanın beş günü 09.30 –16.30 saatleri arasında projede gönüllü olarak görev alan Cansu Kolay, projeyi okula gelen bir yazı ile öğrendiğini ve yabancı dilini geliştirmek için projede gönüllü olduğunu söyledi.