Her şeye af var çiftçiye yok « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Her şeye af var çiftçiye yok

Bu haber 07 Temmuz 2014 - 14:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, çiftçilerin elektrik, Sulama Birlikleri, Sulama Kooperatifleri ve Tarım Kredi Kooperatifleriyle Ziraat Bankası borç faizlerinin affedilerek ana para borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin tekliflerinin AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini söyledi.

 

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, TBMM Plan Bütçe Komisyonu toplantısında görüşmeleri süren ve çeşitli kişi ve kurumların borçlarının faizlerine af getiren ve ana borçlarının ödemesini yeniden yapılandıran “Torba Kanun” tasarısına çiftçi borç faizlerinin de eklenmesi için CHP Grubu olarak 3 ayrı kanun maddesi eklenmesi için önerge sunduklarını söyledi.

 

İlhan Demiröz, ilk önergede ‘çiftçilerin elektrik borçlarına ilişkin faizlerin silinerek anapara ödemesinin yeniden yapılandırılmasını’ istediklerini; ikinci önergede ‘Sulama Birliklerinin ve Sulama Kooperatiflerinin tarımsal sulama faaliyetlerinden kaynaklanan borçlarına ilişkin faizlerin silinerek anaparanın tekrar yapılanmasını’ önerdiklerini; üçüncü önergede ise ‘çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan borçlarına ilişkin faizlerin silinerek ana paranın tekrar yapılanmasını’ teklif ettiklerini söyledi.

 

Demiröz, Komisyon’da tüm ısrarlarına rağmen çiftçi borç faizlerinin affına ilişkin 3 önergelerinin de iktidar milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini belirtti.

 

Trafik borcuna af var ama çiftçiye yok

 

Çiftçilerin Sulama Kooperatiflerinin tarımsal elektrik borçlarının anaparasının 810 milyon lira, toplam faizlerinin ise 1 milyar 200 milyon lira olduğunu anımsatan Demiröz, önerilerinin tüm borçların affedilmesi yönünde olmadığını yalnızca faiz borçlarının affedilmesini ve anapara için de yeniden yapılandırma istediklerini söyledi.

 

Demiröz, “İktidar Milletvekilleri araçların trafik cezaları için, diğer borçlar için önerge veriyorlar, onu yaptırıyorlar, ama tarımı unutuyorlar. Çünkü zeytin toplamamış, incirin o sütüyle eli yanmamış” dedi.

 

Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleriyle Ziraat Bankasına olan borçlarını ödemeye de yetişemediğine dikkat çeken İlhan Demiröz, ayrıca çiftçilerin son dönemlerde özel bankalara da büyük oranda borçlandığını söyledi.

 

Demiröz’den Bursalı çiftçiye mektup

 

CHP Grubu’nun Komisyon’da 3 önergesi de AKP’li üyelerin oylarıyla reddedilirken, CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, görüşme tutanaklarını Bursa’nın 17 ilçesine bağlı tüm köy muhtarlarına, Bursa’nın 17 İlçe Ziraat Odası Başkanlığı’na, Bursa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı’na, Bursa Akademik Odaları Dönem Sözcülüğü’ne ve Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği’ne gönderdi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN