Borç yapılandırması şart « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Borç yapılandırması şart

Bu haber 27 Haziran 2014 - 6:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa genelinde Mayıs ayından itibaren başlayan aşırı yağış, dolu ve donun tarımsal alanlara verdiği zarar Kestel’de düzenlenen toplantıda değerlendirildi. Toplantıda Karacabey’deki sıkıntıyı rapor halinde milletvekillerine sunan Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu, iklimsel değişikliğin üreticiye ağır darbe indirdiğini dile getirdi.

 

Kestel Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen programa Bursa AK Parti Milletvekili Bedrettin Yıldırım, CHP Milletvekili İlhan Demiröz, MHP Milletvekili Necati Özensoy, Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, ilçe müdürleri ve ziraat odalarının temsilcileri katıldı. Toplantıda Karacabey’i temsilen ise, Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu da yer aldı.

 

Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu adına bahar ayları ile birlikte yaşanan aşırı yağış, don, dolu ve ısı farklılıklarının yarattığı sorunları rapor halinde sunan Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik, kış aylarında yağış olmamasına rağmen Mayıs ayından itibaren başlayan yağışların zirai mahsulleri büyük zarara uğrattığını söyledi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu, Bursa Tarım İl Müdürlüğü ve Bursa Ziraat Odaları’nın hazırladığı verilere göre yağışlardan 171 bin hektar tarla arazisi, 42 bin hektar sebzelik, 30 bin hektar meyvelik, 38 bin 235 hektar zeytinliğin zarara uğradığını ifade eden Çelik, şöyle dedi:

 

“Tarla bitkilerinde buğday ve arpa ekiminde yağışlar olması ile çimlenen köklerde boğaz ve pas hastalığı, Mayıs ayındaki yağışlarda yatmalar meydana geldi. Yüzde 40 ürün kaybına sebep oldu. Domates, kavun, karpuz ve sebze ekimleri yağış dolayısıyla yapılamadı. Yapılanlarda kök ve mantar hastalığının başında gelen mildiyö hastalığı meydana geldi ve tarlalar sürüldü. Haziran ayı başında yeniden sürülen tarlalara silajlık mısır ekilmiş, bezelye ve fasulye gibi sebzeler dolu nedeniyle tamamen yok oldu. Meyvelerde ilkbahar erken donları, aşırı yağışlar ve dolu nedeniyle, armut, kiraz, şeftali, elma, çilek ve vişne de bölgemiz itibariyle yüzde 40 ile yüzde 75’lerde zarar gördü. TARSİM üreticilerimize çözüm olmadı.”

 

Çiftçiye sahip çıkılmasını isteyen Çelik, “Hükümetimizin bölgemizi afet bölgesi ilan etmesi, bu konuda kanun çıkarması uzun zaman alacağından Bakanlar Kurulu kararı alıp mağduriyetlerimizin ortadan kaldırılması gerekir. Destek sağlanmazsa üretici üretimden düşecek. Üretici zarar ettiğinde ülke ekonomisi zarar görecek. Ziraatla zor geçinen sektörümüze el uzatılmalı. Çünkü biz üretemezsek Türkiye aç kalır.” dedi.

 

Borç yapılandırılması şart

 

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu ise, ilçede yaptıkları tespitlere göre  % 40’lara varan ürün değer kayıpları yaşandığını bildirdi. 19 Haziran 2014 Perşembe günü akşam üzere Karacabey’in 6 köyünde (Ovaesemen, Beylik, Eskisarıbey, Sazlıca, Bakır ve Gönü) gerçekleşen dolu sonrası ürünlerde % 70’e yakın hasar meydana geldiğini kaydeden Karahasanoğlu,

 

“Tarım İl Müdürlüğü nezdinde, TBMM Tarım Komisyon Üyesi milletvekillerimizle yaptığımız toplantıda Bursa’nın afet bölgesi kapsamına alınması kanaatine vardık. Çiftçi borçlarının ve faizlerinin silinmesi, anapara borcunun 3 ile 5 yıl arasında yayılmasını istiyoruz. Eğer bu borç yapılanması gerçekleşmezse, geçmiş yıllardan gelen ertelemelerde bu yıl ödenmesi gerektiğinden çiftçinin tüm bu borçları ödeyebileceği mümkün değildir. Bu durum, Bursa bölgesindeki tarımı bitirir. Karacabey Ziraat Odası olarak çiftçilerimizin bu zor günlerinde yanındayız. Çiftçi adına alınacak her kararın da takipçisi olacağız ve bununla da gurur duyacağız.” diye konuştu.

 

Tarım Hayvancılık İl Müdürü Ömer Çelik, yağışların devam etmesi nedeniyle zararında arttığını belirterek, TARSİM’in ürün çalışması ile zararları belirlediğini söyledi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN