Eğitim arapsaçına döndü « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Eğitim arapsaçına döndü

Bu haber 26 Haziran 2014 - 17:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mahallelerdeki tarihi okulların, velilere ve muhtarlıklara sorulmadan İmam Hatip’e çevrilmesi büyük feryatlara sebebiyet veriyor. Bunun üzerine AKP iktidarının uyguladığı Milli Eğitim politikalarını sert bir dille eleştiren CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, “Milli Eğitim uygulamaları arapsaçına döndü. TEOG sınavlarında puanı tutmayan öğrenciyi evine yakın, kontenjan açığı olan İmam Hatip, meslek liselerine veya parası olanları özel okullara mecbur etmektedir. Bu bir dayatmadır, bu bir tuzaktır” dedi.

 

Açıklamasında AKP’nin 12 yıllık iktidarında 5 bakan değiştirdiğini ve her bakan değişmesi ile Milli Eğitim uygulamaları sistem ve yöntemlerinin değiştirildiğine dikkat çeken Turhan Tayan, “Bir bakanın yaptığını diğer bakan değiştirdi. Bu değişikliklerin hiç birinin bilimsel, pedagojik tarafı yoktur. Bu değişikliklerle öğretmenin başı döndü, öğrencinin başı döndü, velilerin başı döndü. Eğitimin ne milliliği, ne laikliği kaldı. Değişmeyen tek konu eğitimin din ağırlıklı bir süreçte sürdürülmesidir. Meslek Liseleri teknik öğretmen açığı, okul açığı, atölye ve laboratuar açığı sebebi ile bitme noktasındadır” dedi.

 

Neyin nasıl olacağını kimse anlamıyor

 

Endüstri kuruluşlarının, meslek lisesinden mezun olan çocukların seviyesinden ve eğitim kalitesinden memnun olmadığını dile getiren Tayan şunları söyledi:

 

“AKP iktidarının meslek lisesinden, mesleki eğitim ve öğretimden anladığı, hedeflediği tek husus İmam Hatip Lisesi’dir. Bu yıl ilkokuldan, ortaöğretime geçiş sistemi yeniden değiştirilmiştir. Neyin nasıl olacağını kimse anlamıyor. AKP iktidarı yine öğrencileri istemedikleri okullara mecbur bırakma peşindedir. TEOG sınavlarında puanı tutmayan öğrenciyi evine yakın, kontenjan açığı olan İmam Hatip ve meslek liselerine veya parası olanları özel okullara mecbur etmektedir. Bu bir dayatmadır, bu bir tuzaktır. Yeteri kadar okul açmayan iktidar, mevcut okulları İmam Hatip’e çevirerek boş kontenjan yaratmaktadır. Bu bir oyundur. Bu oyunu maddi imkanı olan aileler kısmen aşabilir, ancak maddi imkanı olmayan aileler, fakir aileler tuzağa düşürülecektir. Bu, Milli Eğitime, laik ve demokratik eğitime uymaz, vicdanlara sığmaz, pedagojik değildir. Bilimsel değildir. Ülke çapında illerden, ilçelerden, mahallelerden bugünden feryat yükselmektedir.”

 

Bu başarısızlığın faturasını AKP ödeyecektir

 

Bakanlığın bu politika ile evlerde, aile içinde huzursuzluk yaratmakta olduğunu söyleyen Tayan şöyle devem etti:

 

“Mevcut okulların bazılarını kapatarak İmam Hatip’e çevirmek suretiyle bu kendi kumpaslarını kuranların, okul müdürlerini, muhtarları, öğrencileri ve velilerini, kaymakam ve valileri zora sokmaktadır. Yeteri kadar okul yapmayarak, mevcutları alıp, fonksiyonunu değiştirmek çözüm değildir. Bu bir aldatmacadır. AKP ne yapmak isteğini gizlemek yerine açıkça söylemelidir.

 

Çocuklarımıza, gelecek nesle yapılan haksızlıktır. OECD’nin her yıl yaptığı PİSA değerlendirmesinde Türk Milli Eğitimi, orta öğretimde son sıralardadır. Bu başarısızlığın faturasını AKP ödeyecektir.”