Çiftçiyi şimdi de dolu vurdu « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Çiftçiyi şimdi de dolu vurdu

Bu haber 24 Haziran 2014 - 7:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey’de geçtiğimiz Perşembe günü yaklaşık 15 dakika süren yoğun yağış ve dolu yine çiftçiyi vurdu. Karacabey Ziraat Odası, özellikle ilçenin Ovaesemen, Beylik, Eskisarıbey, Sazlıca, Gönü ve Bakır mahallerinde etkili olan dolu yağışı ile yaklaşık yüzde 60 oranında tarım arazisinin telef olduğunu bildirdi.

 

Beylik’te bir çiftçi kalp krizi geçirdi

 

Yine büyük bir afetle karşı karşıya kalan Karacabey çiftçisi kara kara düşünürken, Beylik Mahallesi’nden Seyfettin Koç isimli bir üretici de kalp krizi geçirdi. Dolu yağışıyla birlikte yaklaşık 100 dönüm domatesi perişan olan Seyfettin Koç, hemen Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan müdahaleler sonucunda Koç’un hayati tehlikeyi atlattığı öğrenildi. 100 dönüme yakın domatesi büyük maddi zarara uğrayan Seyfettin Koç, devletten üreticiler adına geniş kapsamlı bir destek beklediklerini söyledi. Bu şekilde borçların ödenemeyeceğine vurgu yapan Koç, “Borç erteleme ya da af olmazsa, biz çiftçiler yok olur gideriz.” açıklamasında bulundu.

 

Öte yandan Eskisarıbey çiftçilerinden Talat Malçok’un karpuz tarlasında da büyük hasarlar meydana geldi. Karpuzları mermi gibi deldiği gözlenen dolu yağışı sonrası moral olarak çöken Karacabey çiftçisi, şimdi devletin kendisine sahip çıkmasını bekliyor.

 

001-dom-dol-kalp-002

 

Ziraat Odası köylerde

 

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu, beraberinde Zirai Danışman Mehmet İzbak ve Oda Sekreteri Erol Sevim’le birlikte dolu yağışından etkilenen köylerde incelemelerde bulundu. Ziraat Odası’nın ziyaretlerinde Beylik Mahalle Muhtarı Ersin Ayyıldız ve Ovaesemen Mahalle Muhtarı Habib Ozar da hazır bulundu.

 

Beylik Mahallesi’nde kalp krizi geçiren Seyfettin Koç’la da bir araya gelen Karahasanoğlu, mağdur çiftçiyi teselli ederken, her zaman üreticinin yanında oldukları mesajını verdi. Dolunun etkili olduğu Ovaesemen, Beylik, Eskisarıbey, Sazlıca, Gönü ve Bakır mahallerindeki ekili arazilerin yüzde 60’ında büyük zararlar meydana geldiğini söyleyen Karahasanoğlu, devletten acil olarak af beklediklerini duyurdu.

 

001-dom-dol-kalp-003

 

Köylerdeki sıkıntıyı yetkili birimlere ileteceklerini kaydeden Karahasanoğlu, “Çiftçimizin yüzü bir türlü gülmüyor. Artan maliyetler ve ürünlerin para etmemesi bir yana, bu yıl da doğal afetler bizleri üzdü. İlçemizin birçok yerinde muhtelif zamanlarda gelen aşırı yağış ve dolu, yine çiftçimize zarar verdi. Bu konuda söyleyecek pek fazla bir şey yok. Her şey Allah’tan. Takdiri ilahi diyoruz.

Ancak devletimiz bizleri yalnız bırakmasın. Çok yakın bir zamanda birçok alanda borçlara af gelecek. Ancak bu konuda çiftçilerimize yönelik herhangi bir af söz konusu değildi. Umarım bu tür olaylar göz önüne alınır ve çiftçilerimize yönelik de geniş çaplı bir af gelir. Aksi halde üreticinin dayanacak gücü kalmadı.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN