Karacabey’de araziler bölünmeyecek « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Karacabey’de araziler bölünmeyecek

Bu haber 10 Haziran 2014 - 7:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Karaca, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda değişiklik yapıldığını belirterek, “Karacabey’de sulu 65 dönüm, kuru 140 dönüm altındaki araziler bölünemeyecek” dedi.

 

03.07.2005 tarihli ve sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun, 30.04.2014 sayılı ve 6537 sayılı kanunla değiştirildiğini ifade eden Karaca, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

 

“Tarımda verimliliği ve karlılığı amaçlayan kanun değişikliği sadece tarım ve hayvancılıkla iştigal eden, tarımı meslek olarak icra eden ve geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan gerçek çiftçiler tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.

 

Yıllardır gerçekleştirilemeyen değişikliklerle bundan böyle tarım arazileri bölgelere göre Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen asgari tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazi kriterlerine göre belirlenen miktarlardan aşağı ifraz edilemeyecek ve bölünemeyecektir.

 

Yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğünde arazi miras kalmışsa, arazi bir veya birden fazla mirasçıya devredilebilir. Ya da aile malları ortaklığı veya limited şirket kurularak arazi çalışılabilir. Yeter gelirli tarımsal araziyi (Karacabey’de sulu 65 dekar, kuru 140 dekar) bölünmeden üçüncü bir kişiye devredebilirler.

 

Mirasçılar arasında anlaşma sağlanamazsa yetkili sulh hukuk mahkemelerinde dava açılabilir. Mahkeme öncelikle tarıma ehil olan ve geçimini tarımdan sağlayan mirasçıya diğer mirasçıların miras paylarının bedelini belirli şartlarda ödenmek üzere araziyi devreder. Araziyi alan mirasçının kredi kullanması halinde Bakanlık tarafından faiz desteği verilebilir. Bakanlık tarafından belirlenen asgari büyüklüğe erişmiş tarımsal araziler bölünemez eşya niteliği kazanır.

 

Sulh hukuk mahkemeleri nezdinde açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır. Mirasa konu yeter gelirli tarımsal arazinin kendisine devrini talep eden mirasçı bulunmadığı takdirde hâkim arazinin satışına karar verir ve elde edilen gelir mirasçılara payları oranında paylaştırılır. Kanuna eklenen geçici madde ile yayım tarihinde (30.04.2014) mirasçılar arasında henüz paylaşımı yapılmamış tarımsal arazilerin devir işlemleri bu kanundan önceki kanun hükümlerine göre tamamlanır.

 

Bu kanun çevre öncelikli sürdürülebilir tarımı sağlamak, tarımla uğraşan gerçek çiftçilerin maliyetlerini düşürerek daha fazla para kazanmalarını temin etmek ve yapılan toplulaştırma çalışmaların verimliliğini artırmak için çıkartılmıştır. Sonuç olarak; Karacabey ilçesinde yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü sulu 65 dönüm, kuru 140 dönüm olarak belirlenmiş olup bu miktarın altındaki araziler bölünmeyecektir.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN