Amaçları argodan uzaklaşmak « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Amaçları argodan uzaklaşmak

Bu haber 27 Mayıs 2014 - 6:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ömer Matlı İlk ve Orta Okulu, bugünlerde gerçekleştirdiği örnek proje ile yediden yetmiş herkesin takdirini topluyor. Okulun tüm orta öğretim öğrencileri, argodan uzaklaşmak ve Türkçeye sahip çıkmak için atasözleri ve deyimler yazılı tişörtlerle dolaşıyorlar. Konuyla ilgili öğrenciler Belediye Başkanı Ali Özkan’ı ziyaret etti. Öğrencileri kutlayan Başkan Özkan, projenin Türkiye’ye örnek olmasını istedi.

 

Ömer Matlı İlk ve Orta Okulu’nda okuyan 235 ortaokul öğrencisinin aktif rol oynadığı proje kapsamında minikler, atasözleri ve deyimler yazılı tişörtler giyiyorlar. Okulda ve sokakta çoğu zaman bu tişörtlerle dolaşan öğrenciler, hem kendi aralarında hem de toplumun genelinde atasözlerine dikkat çekiyorlar ve farkındalık yaratıyorlar.

 

Proje kapsamında Ömer Matlı İlk ve Orta Okulu Müdürü Harun Ulaş ve öğrenciler, Belediye Başkanı Ali Özkan’ı ziyaret etti. Müdür Ulaş, “Bizler okul olarak topluma örnek olacak bir projeyi hayata geçirdik. Türkçemizin güzel değerlerinden zenginliklerinden biri olan atasözlerimizi yaygınlaştırmak ve farkındalık yaratmak için öğrencilerimizle birlikte tişörtlerimize atasözlerimizi yazdık. Bununla kalmayıp okul merdivenlerimize, panolarımıza ve uygun tüm alanlara bu atasözleri ve deyimleri astık. Öğrenciler farkında olmadan bile gözleri takılıyor ve zihinlerinde yer ediyor. Amacımız argo ve yabancı terimlerden uzaklaşmak ve zengin Türkçemizi daha aktif kullanmak.” şeklinde konuştu.

 

Belediye Başkanı Ali Özkan da, “Maalesef gerek sosyal medya, gerekse günlük hayatta yabancı kelime kullanmak artık marifet sayılmakta. Halbuki güzel Türkçemizi kullanmak bence toplumsal bir vazifedir. Sizin ve öğrencilerinizin bu toplumsal projesi Türkiye’ye örnek olmalı. İnanıyorum ki bu uğraşınız büyük ses getirecek ve insanlarda ciddi bir farkındalığı sağlamış olacaksınız. Argodan uzak durun Türkçemizi Türkçe gibi konuşun.” dedi.

 

Aynı gün İlçe Milliği Eğitim Müdürlüğü’nü de ziyaret eden Okul Müdürü Harun Ulaş ve öğrenciler, önümüzdeki günlerde Sevgi Yolu’nda açacakları stantla ilçe halkına da Türkçe mesajlar vereceğini duyurdu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN