Seyran’lı öğrencilerin TİGEM çıkarması « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Seyran’lı öğrencilerin TİGEM çıkarması

Bu haber 23 Mayıs 2014 - 4:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Seyran İlköğretim Okulu, “Bir Haberimiz Var” projesi kapsamında geçtiğimiz hafta Karacabey Tarım İşletmesini ziyaret etti. TİGEM’de büyük bir ilgiyle karşılanan Seyran’lı öğrenciler, kurumla ilgili bir dizi ziyaret ve incelemede bulundu.

 

Geziyle ilgili bilgi veren Okul Müdürü Şaban Vural, açıklamasında şu bilgilere yer verdi: “Gezimiz sırasında bizimle çok yakından ilgilendiler. Değişik hayvan ırkları hakkında bilgi almak çok güzel, eğlenceli ve değişikti. Yeni fikirler ve hayvanları yakından tanımak, onların bir günlerini gözlemleme fırsatı bulmamız kurum hakkındaki bilgilerimizi pekiştirdi. Yetiştiricilik faaliyetleri sırasında sağlık ve hijyen tesis için oldukça önem arz ettiği görülmektedir. Çiftlikleri gezerken ilaçlama çukurlarına rastlanmaktadır. Bu da tesise gelen misafirlerin ve çiftliğin temizliği için bir önlem niteliğindedir. Damızlık ırkların doğumevlerini, revirlerini yavru ırkların bakım yerlerini hayvan gübrelerinden ürettikleri doğalgaz üretim tesislerini gezdik. Diğer tarafta Safkan Arap Atı, Sığır Yetiştiriciliği ve Çoban Köpeği Yetiştiriciliği kısımlarını ise bizzat yakından inceledik. TİGEM’in hayvancılık faaliyetlerinin yanı sıra bitkisel üretim konusunda da oldukça kaliteli bir donanıma sahip olduğunu gördük.

 

001-sey-ran-hara-002

 

Kurumun eski hantal zarar eden kamu kurumu yapısından uzaklaşmak için çaba içinde olduğunu gördük. Çok daha az personelle, daha modern tarım alet ve makineleriyle çalıştıklarını ve daha verimli bir üretim yapıldığını gözlemledik. Kurumun tamamen yüksek gelir elde edilen kârlı branşlarda faaliyetlere (Atçılık, Sığır Yetiştiriciliği, Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği ve Köpek Yetiştirciliği) ağırlık verdiği anlaşıldı. Kendi enerjisini kendi üretme (hayvan gübresinden) adına yapılan yatırımları görmek gurur verdi. Ayrıca müze ve otel inşaatının da hızlı bir şekilde yürüdüğünü izledik. Tarihi ve otantik bir binalar ile yapılması düşünülen bu hizmetlerinde bölge turizmine ve tarihine ışık tutacağı görülmektedir. Bir vatandaş olarak bölgemizde bulunan bu kuruluştan gurur duyduk.

 

001-sey-ran-hara-003

 

‘Bir Haberimiz Var’ adlı projemiz kapsamında ziyaret ettiğimiz Karacabey Tarım İşletmeleri Müdürlüğü’ne bize göstermiş oldukları yakın ilgiden dolayı tesiste bulunduğumuz sürede bizi yalnız bırakmayan Veteriner Sağlık Teknisyeni Oğuz Dede’ye, tesiste bizi misafir olarak kabul eden Sosyal İşler Şefi Adnan Saynak’a ve kurumda bulunan bütün çalışanlara teşekkür ederiz.

 

Öte yandan Seyran İlköğretim Okulu’na ait olan bu projemiz, Öğretmenimiz Melike Noyan ve 4/A Sınıfı öğrencileri tarafından hazırlanmıştır.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN