Yeniköy’e ‘bal ormanı’ « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Yeniköy’e ‘bal ormanı’

Bu haber 22 Mayıs 2014 - 17:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ile Arıcılık Geliştirme-Uygulama ve Araştırma Merkezi (AGAM) arasında arıcılığın geliştirilmesi ve bal ormanları kurulması için işbirliği protokolü imzalandı. Bu kapsamda kestane ve ıhlamur ormanlarına sahip Karacabey Boğazköy ve Bayramdere ile Yalova iline bağlı Kurtköy’de organik bal ormanı tesis edilecek.

 

Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun ve AGAM Müdürü Prof. Dr. Levent Aydın arasında imzalanan protokolle, Orman Bölge Müdürlüğü ve üniversite işbirliği ile ülkemizde ilk kez organik bal ormanı kurulması hedefleniyor.

 

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, devlet ormanı sayılan yerlerde arıcıların uyacakları usulleri düzenleyecek. Arıcılığın bilimsel temellere dayalı olarak yapılmasına AGAM ve orman idaresi tarafından destek verilecek. Bu protokol ile biyolojik çeşitliliğinin korunması, ülke ekonomisinin geliştirilmesi ve gıda güvenliğinin sağlanması açısından fevkalade önemli olan arıcılığın desteklenmesi için taraflarca yapılacak iş ve işlemler belirlenecek. Kestane ve ıhlamur ormanlarına sahip Karacabey Boğazköy ve Bayramdere ile Yalova iline bağlı Kurtköy’de organik bal ormanı tesis edilecek.