Sahte gübreye karşı dikkat! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Sahte gübreye karşı dikkat!

Bu haber 22 Mayıs 2014 - 11:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey’de yaşanan ‘sahte gübre’ olayı gündeme bomba gibi düşerken, Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Birliği’ni de harekete geçiren olay, ilçede faaliyet gösteren Çiftçiler Tarım firması sayesinde gün ışığına çıktı.

 

Çiftçiler Tarım firması, alacağına karşılık gönderilen 5 kamyon gübrenin bir kısmını müşterilerine satmasının ardından, karşı taraftan beklediği fatura ve tescil belgeleri gelmeyince durumdan şüphelendi. Gübre örneklerini tahlil için Panko Birlik ve Bağfaş’a gönderen Çiftçiler Tarım Sahibi Atilla Çiftçi, gelen sonuç karşısında şok oldu.

 

Borca karşılık gübre diye aldıkları ürünlerin tuz, kireç ve zeolit karışımı olduğunu öğrenen Atilla Çiftçi, bilmeden satış yaptıkları çiftçileri arayarak, aldıkları malzemeleri hiçbir besin değeri taşımadığını ve kullanmamalarını istedi. Zaman yitirmeden Karacabey Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan Atilla Çiftçi, gübre sahtekarlığını da gün yüzüne çıkarmış oldu.

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Birliği’nin de devreye girmesiyle sahte gübre konusunda soruşturma açıldı. Ancak sahte gübre ile ilgili kanunda caydırıcı bir yaptırım bulunmadığı belirtildi. Çiftçiler, iktidar ve muhalefet milletvekillerinden bu konunun üstüne gitmesini ve Meclis’ten caydırıcı bir yasa çıkarılmasını istedi.

 

001-koop-gubre-guven-002

 

Kooperatif ya da güvenilir noktalardan gübre alın

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Birliği Müdürü İshak Gündüz de, ‘Sahte Gübre’ konusunda çiftçileri uyardı. Olayın ortaya çıkmasının ardından Karacabey Tarım Kredi Kooperatifi’ne gelen Gündüz, son günlerde büyük markaların taklit çuvallarında sahte gübre satışı yapıldığını belirtti. Gündüz, çiftçilerden gübre ihtiyaçlarını kooperatif ya da güvenilir noktalardan temin etmelerini istedi.

 

Her sezon farklı bir bölgeyi hedef seçen sahte gübrecilerin son olarak Karacabeyli çiftçileri mağdur etmesi bardağı taşırdı. Karacabey ve civarında büyük markaların taklit çuvallarında sahte gübre satanların, durumun ortaya çıkması üzerine kayıplara karıştığı öğrenildi. Bu olayın ardından her zaman olduğu gibi mağdurlar, yüksek kar beklentisi ile sahte gübre ticaretine aracılık eden bayi ile gübreyi tüketen çiftçiler oldu.

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Birliği Müdürü İshak Gündüz, tarımsal üretimin önemli girdilerinden kimyevi gübrenin dengeli ve zamanında kullanılması halinde verime % 50’ye yakın katkısı olduğu söyledi.

 

Gündüz, çiftçilerin bekledikleri verimi alabilmeleri için mutlaka kaliteli gübre kullanmaları gerektiğini belirterek, “Kimyevi gübrede en önemli kalite kriteri, ambalajın üzerinde belirtilen garanti edilen içeriğe uygun üretim yapılmış olmasıdır. Azot, fosfor, potasyum gibi bitki besin maddeleri garanti edilen içerikte belirtilen oranlarda olmalı. Diğer bir önemli husus ise gramaj ambalajda belirtilen miktarda olmalı. Gübre fiyatında bu iki unsur önemli. Çiftçilerimiz bu hususları dikkate alarak gübre tercihlerini güvenilir markalardan yana kullanmalı.” diye konuştu.

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Birliği Müdürü İshak Gündüz, son günlerde Bursa bölgesinde büyük markaların taklit çuvallarında sahte gübre satıldığını tespit ettiklerini ifade ederek çiftçileri ucuz gübre kullanma düşüncesiyle bir yıllık emeklerini heba etmemeleri için uyardı.

 

Çiftçilerin gübrelerini kooperatifler ve güvenilir satış noktalarından satın almaları gerektiğine dikkat çeken Gündüz, “Sahte gübreciler yasalardaki boşluklardan faydalanarak haksız kazanç sağlamaya devam ediyor. Maalesef bu işi meslek haline getirmiş kişiler var, her yıl bir bölgeyi hedef seçerek çiftçilerimizin canını yakıyorlar. Sahte gübreyle ilgili yasalarda caydırıcılık yok, haksız kazanç sağlayan bu kişiler yakalansalar bile cezalar caydırıcı değil. Tamahkarlık yapan bayi maddi kayba uğruyor ancak en büyük mağdur bir yıllık emeği heba olan çiftçidir. Bu nedenle çiftçilerimiz kimyevi gübrede marka ve tedarik yaptığı kuruma önem vermeli.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN