Sahte gübreyle borcunu kapamak istedi « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Sahte gübreyle borcunu kapamak istedi

Bu haber 21 Mayıs 2014 - 13:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey’de piyasaya sürülmek istenen sahte gübrelere, Çiftçiler Tarım’ın şikâyeti üzerine el konuldu. Sahte gübreyi temin eden R.K. isimli şahıs gözaltına alınırken, geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.

 

Çiftçiler Tarım isimli iş yerine 100 bin liranın üzerinde borcu bulunan R.K. isimli şahıs, bir firmadan gübre temin ederek borcunu ödemek istedi. Borç karşılığında getirilen gübrelerin faturası, analiz raporu ve tescil belgelerinin bulunmamasından şüphelenen Çiftçiler Tarım sahipleri Atilla Çiftçi ve Baysal Hamza Çebi, gübrelerden örnek alarak laboratuara gönderdi.

 

Yapılan analizde gübrenin sahte olduğu, içerisinde kireç, tuz ve zeolit maddesi bulunduğu saptandı. Bunun üzerine suç duyurusunda bulunan Çiftçiler Tarım sahipleri, gübreyi sattıkları 6 çiftçiden de gübreleri kullanmamasını istedi.

 

Karacabey Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunun ardından sahte gübreyi temin eden R.K. isimli şahıs gözaltına alındı. Çiftçilerin ifadelerini de alan Jandarma ekipleri, sahte gübrelere el koydu.

 

Çiftçiler Tarım sahipleri yaptıkları açıklamada, “İlçede zirai faaliyetler bulunan R.K., 2 yıldır müşterimizdi. Geçen yıldan kalan 100 bin liranın üzerindeki borcunu ödeyemeyeceğini, karşılığında alacağı bulunan bir firmadan gübre temin edebileceğini söyledi. Borcu karşılığında getirdiği gübrelerin faturasını, analiz raporunu ve tescil belgelerini istedik. Yanında olmadığını, birkaç gün içinde getireceğini söyledi. Bu arada gübreleri müşterimiz olan 6 çiftçiye sattık. Ardından R.K.’nın ilgili belgeleri getirmemesi üzerine şüphelenerek gübreden örnek alarak laboratuara gönderdik. Yapılan analizde, gübre içinde kireç, tuz ve zeolit maddesi bulunduğu saptandı. Bunun üzerine suç duyurusunda bulunduk ve sattığımız çiftçilerden gübreleri kullanmamasını istedik. Gübreye analiz yaptırmasaydık ve suç duyurusunda bulunmasaydık alacağımızı tahsil etmiş olacaktık. Ancak buna gönlümüz elvermedi. ‘Müşterilerimiz gübreyi sezon içerisinde nasıl olsa kullanacak, toprak altına karışıp gidecek’ diye düşünemezdik. Alacağımızı tahsil edemedik ama vicdanımız rahat” ifadelerine yer verdi.

 

Karacabey’de başlatılan sahte gübre operasyonunun derinleştirileceği öğrenildi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN